• تهران، تهران بخش مرکزی، شهر تهران، محله پونک جنوبی، خیابان سردار جنگل، خیابان شهید بهشتی، پلاک 66، طبقه چهارم، واحد 4
لوگو بهینه کاوان کیفیت - behinekavan.com

تماس با ما

02143904332

ایمیل

info@behinekavan.com

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 8:30 تا 17

نقش کلیدی تحقیقات بازار در پیشرفت استارباکس

نقش کلیدی تحقیقات بازار در پیشرفت استارباکس

مقدمه:

در دنیای رقابتی امروز، شرکت‌ها برای حفظ و توسعه جایگاه خود نیازمند استراتژی‌های دقیق و کارآمدی هستند. یکی از ابزارهای مهم در این زمینه، تحقیقات بازار است. استارباکس، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین زنجیره‌های کافی‌شاپ در جهان، از تحقیقات بازار به شکل هوشمندانه‌ای بهره می‌برد. این شرکت با استفاده از روش‌های مختلف تحقیقاتی، توانسته است به نیازها و خواسته‌های مشتریان خود پی ببرد و محصولات و خدمات خود را بهبود بخشد. در این مقاله، به بررسی چهار روش کلیدی که استارباکس برای تحقیقات بازار استفاده می‌کند، خواهیم پرداخت: تقسیم‌بندی مشتری، پلتفرم ایده استارباکس من، تست محصول در فروشگاه، و نظارت بر رسانه‌های اجتماعی. این روش‌ها نه تنها به استارباکس کمک کرده‌اند تا به شناخت عمیق‌تری از بازار دست یابد، بلکه به عنوان الگویی برای سایر شرکت‌ها در استفاده از تحقیقات بازار عمل کرده‌اند.

 

روش شماره ۱: تقسیم‌بندی مشتری

اولین روشی که به شدت در استراتژی تحقیقات بازار استارباکس دخیل است، تقسیم‌بندی است.

گروه‌بندی مشتریان خود در بخش‌های بازار به شما امکان می‌دهد بینش‌های کلیدی درباره گروه‌های خاص در بین مخاطبان یک برند را کشف کنید.

در واقع، بخش‌بندی یکی از بهترین ابزارها برای تحقیقات بازار است، زیرا داده‌های منحصربه‌فردی در مورد جمعیت‌شناسی ارائه می‌دهد که می‌تواند برای ایجاد استراتژی‌های بازاریابی خاص مخاطبان مورد استفاده قرار گیرد.

به عنوان مثال، استارباکس تحقیقی را برای به دست آوردن بینش در مورد سلیقه، ارزش‌ها و انتخاب‌های سبک علایق مشتریان استفاده کرد.

با انجام تحقیقات بازار، استارباکس بخشی را پیدا کرد که اولویت‌بندی می‌کند:

 • پایداری
 • آگاهی سلامت
 • سبک زندگی گیاهی
 • آلرژی

در نتیجه، استار باکس  سپس توانست از طریق شاخص های به دست آمده برای پایداری و گزینه‌های متعدد در خصوص شیر غیر لبنی در هر مکان به آن گروه پاسخ دهد.

یک قدم جلوتر رفتند، آنها بازخورد مشتریان را ارزیابی کردند تا بدانند کدام مکان‌ها به گزینه‌های غیر لبنی بیشتری نسبت به سایرین نیاز دارند.

این بینش به استارباکس کمک کرد تا مشخص کند که در کجا نیاز به خرید موجودی غیر لبنی بیشتری دارد و کجا می تواند کمتر خریداری کند.

💡 نکته کلیدی: تقسیم بندی مخاطبان بر اساس نیازها و رفتارهای مشترک به تصمیمات تجاری سودمند اشاره دارد. استارباکس از طریق استفاده از تقسیم‌بندی بازار، استراتژی‌های بازاریابی و در دسترس بودن محصول را بر اساس ارزش‌های مشتری و انتخاب‌های سبک زندگی تامین می‌کند.

 

روش ۲: پلتفرم ایده استارباکس من

در سال ۲۰۰۸، استارباکس “برنامه تحول” خود را ارائه کرد. این روش از روش های جدید تحقیقات بازار برای به دست آوردن بازخورد از مشتریان بالقوه، مشتریان فعلی و کارمندان استفاده کرد.

این استراتژی کلاسیک تحقیقات بازار استارباکس، نمونه‌ای فوق‌العاده از نحوه استفاده از بازخورد مصرف‌کننده برای هدایت تصمیم‌گیری است، به جای فرضیات، در مورد آنچه مشتریان می‌خواهند.

در وبلاگ My Starbucks Idea، مشتریان ایده‌هایی را برای آیتم‌های منوی جدید یا درخواست‌هایی برای بازگرداندن محصولات بازنشسته استارباکس به پلتفرم ارسال کردند.

هر پست عمومی بود و در تابلوی امتیازات رتبه بندی می شد و جامعه ای را برای نظرات کاربران ایجاد می کرد و ایده ها را به اشتراک می گذاشتند.

در پنج سال اول، پلتفرم My Starbucks Idea بیش از ۱۵۰٫۰۰۰ پاسخ جمع آوری کرد و مشتریان را در سراسر کشور جذب کرد.

مشتریان نظراتی داشتند که می خواستند به اشتراک بگذارند و استارباکس به آنها نشان داد که برای این نظرات ارزش قائل هستند.

 

چگونه PSL متولد شد؟

لاته ادویه کدو تنبل ( pumpkin spice latte)، یکی از محبوب ترین اقلام فصلی استارباکس، بر اساس توصیه‌های بی شماری در My Starbucks Idea توصیه و عرضه شد.

هر پاییز، لاته ادویه کدو حلوایی بازمی گردد و به عنوان یک فرهنگ جذاب شناخته شده است.

با اجرای این استراتژی تحقیقات بازار منحصر به فرد، استارباکس می دانست که آیتم منوی آن عملکرد خوبی خواهد داشت. به نوبه خود، این به مشتریان نشان داد که نظرات آنها اهمیت دارد.

💡 نکته کلیدی: با استفاده از پلتفرم My Starbucks Idea، استارباکس نیازهای مصرف کننده را شناسایی کرد و بر اساس آنها عمل کرد و وفاداری و تعامل مشتری را ایجاد کرد.

 

روش شماره ۳: تست محصول در فروشگاه

عرضه محصولات جدید برای حفظ اهمیت استارباکس برای مخاطبان ضروری است، اما عواملی مانند هزینه و زمان اغلب بر تصمیمات آن تاثیرگذار است.

برای تصمیم‌گیری اینکه کدام محصولات برای برند سودمندتر هستند، بخشی از استراتژی تحقیقات بازار استارباکس استفاده منظم از تست محصول است.

تست محصول فرآیندی است که تعیین می کند محصولات چگونه در بین مخاطبان هدف عمل می کنند. این استراتژی تحقیقات بازار با تست‌های استفاده در خانه برای غلاف‌های قهوه در خانه و همچنین تست‌های محصول در فروشگاه انجام می‌شود.

به عنوان مثال، استارباکس به طور استراتژیک مکان های “مخفی” را در سراسر ایالات متحده تعیین می کند تا جذابیت مفاهیم جدید محصول را به طور ارگانیک اندازه گیری کند.

در دسامبر ۲۰۲۲، استارباکس در دلاور، مریلند و ویرجینیا ۱۸ محصول جدید را به مشتریان ارائه کرد.

اقلام مفهومی جدید صبحانه و ناهار شامل:

 • موکا نارگیل بوبا نیش
 • “تخم مرغ” Sous-Vide مبتنی بر گیاه با همکاری JUST egg
 • سوسیس مرغ و فلفل گیاهی
 • Smoky Poblano و Black Bean Sous-Vide با پایه گیاهی
 • ساندویچ سوسیس و فلفل مرغ گیاهی
 • پخت ماکارونی پنیر

برخلاف تست‌های خانگی، این نوع تحقیقات بازار به استارباکس اجازه می‌دهد تا محصول را در موقعیت‌های واقعی مشاهده کند و نقص‌های بالقوه طراحی محصول را بیابد و در هزینه‌ها برای بهبود محصولات قبل از عرضه جهانی (یا انتخاب نکردن سرمایه‌گذاری در آیتم منوی جدید) صرفه‌جویی کند.

شرکت های تحقیقات بازار جهانی دریافته اند که تست‌های محصول در فروشگاه، جایگزینی مقرون‌به‌صرفه برای انجام یک گروه متمرکز است.

این یک نوع مفید از تحقیقات بازار است که باید برای آزمایش اقلام جدید و تقاضای مصرف کنندگان، همراه با احتمال خرید قبل از عرضه رسمی در نظر گرفته شود.

💡 نکته کلیدی: استراتژی تحقیقات بازار استارباکس، آزمایش محصول در فروشگاه را در اولویت قرار می دهد تا فرآیند تصمیم گیری برای محصولات جدید را آگاه کند.

 

روش شماره ۴: نظارت بر رسانه‌های اجتماعی

در حالی که ممکن است خواندن هر پست یا نظر در رسانه های اجتماعی در مورد یک برند غیرممکن به نظر برسد، استارباکس به طور مداوم از نظارت بر رسانه های اجتماعی برای درک نیازها، نگرانی ها و بازخورد مصرف کننده استفاده می کند.

نظارت بر رسانه های اجتماعی فرآیند شناسایی آنچه در مورد یک برند یا محصول در کانال های اجتماعی گفته می شود.

این جزء از استراتژی تحقیقات بازار استارباکس فرصتی برای مدیریت اعتبار آنلاین (ORM) برای اطمینان از رضایت مشتری است.

در حین نظارت، استارباکس احساسات رسانه‌های اجتماعی یا حالتی را که از طریق تعامل به تصویر کشیده می‌شود، تجزیه و تحلیل می‌کند تا بازخوردی عملی به آن بدهد.

نظارت بر رسانه‌های اجتماعی می‌تواند موقعیت‌های مصرف‌کنندگان را علامت‌گذاری کند، از جمله:

 • پاسخ دادن یابیگیری تجربیات منفی خدمات مشتری که در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.
 • شناسایی نیازها و خواسته های مصرف کننده. به عنوان مثال، تغییرات در آیتم های منو که می تواند منجر به تولید شود.
 • دنبال کردن روندهای رو به افزایش که ممکن است مربوط به محصولات و پیشنهادات استارباکس باشد.
 • تجزیه و تحلیل کنید که رقبا چه می کنند و استارباکس چه کاری می تواند انجام دهد تا متمایز شود.

مهم نیست که یک شرکت از چه استراتژی های تحقیقات بازار استفاده می کند، باید نوعی نظارت بر رسانه های اجتماعی را در خود جای دهد. این یک شاخص قوی از ارزش ها و نظرات مشتری در مورد محصولات یا خدمات شما هست.

جستجوی ساده کلمات کلیدی، خواندن نظرات و منشن ها روش های مقرون به صرفه ای برای بررسی نظارت بر رسانه های اجتماعی هستند.

💡 نکته کلیدی: استراتژی تحقیقات بازار استارباکس از نظارت بر رسانه های اجتماعی به عنوان یک ابزار تحقیقات بازار موثر برای شناسایی مناطقی که برند می تواند بهبود بخشد، همراه با افزایش استراتژی های وفاداری مشتری استفاده می کند.

 

نظارت بر رسانه‌های اجتماعی توسط استارباکس

 

شرکت تحقیقات بازار بهینه کاوان کیفیت با بهره‌گیری از متدولوژی‌های آموزشی پیشرفته و تیمی مجرب، آمادگی کامل خود را برای ارائه خدمات تحقیقات بازار در صنایع گوناگون اعلام می‌دارد. ما با استفاده از استراتژی‌های مناسب و نوین، توانسته‌ایم به نتایج دقیق و کاربردی در زمینه‌های مختلف دست یابیم و به همین دلیل می‌توانیم به شرکت‌ها و سازمان‌ها در بهبود عملکرد و افزایش بهره‌وری کمک کنیم.

ما آماده‌ایم تا با شما در زمینه‌های مختلف همکاری کنیم و خدمات تحقیقات بازار را با بالاترین کیفیت ارائه دهیم. جهت ارتباط با ما و کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید از طریق ایمیل به آدرس info@behinekavan.com یا شماره تلفن ۰۲۱۴۳۹۰۴۳۳۲ با ما تماس بگیرید. منتظر تماس شما هستیم، تا بتوانیم در مسیر رشد و توسعه کسب‌و‌کارتان همراهی کنیم.

 

کلام آخر:

به طور کلی، این رویکردهای جامع و دقیق در تحقیقات بازار، استارباکس را به یکی از پیشگامان صنعت خود تبدیل کرده است. با بهره‌گیری از این روش‌ها، استارباکس نه تنها توانسته است نیازهای مشتریان خود را به خوبی شناسایی و برآورده سازد، بلکه به طور مداوم به بهبود و توسعه خدمات خود پرداخته است. این نمونه موفقیت‌آمیز نشان می‌دهد که چگونه تحقیقات بازار می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا استراتژی‌های کارآمد و موثری را برای رشد و نوآوری در پیش گیرند.

 

مرجع اصلی مقاله:

Starbucks Market Research Strategy

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


خواسته‌ها و انتظارات مشتریان
 • 16
 • مارس
 • خواسته‌ها و انتظارات مشتریان

  از تئوری تا عمل چگونه باید نیازهای مشتریان را برآورده سازیم؟ مقدمه با گذر از دوره محصول‌گرایی و حرکت به سمت دوره بازارگرایی، ...

  چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟
 • 9
 • آوریل
 • چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟

  مقدمه در محيط كسب و كار امروزي، رضايتمندي مشتريان يكي از كليدي‌ترين شاخص‌هاي بررسي وضعيت فرآيندهاي سازماني و نيز يكي از عوامل موفقيت ...

  مهندسی خدمات پایدار
 • 14
 • آوریل
 • مهندسی خدمات پایدار

  رویکردی نوین در فرهنگ خدمت‌رسانی مقدمه خدمت یک اقدام یا فعالیتی است که توسط یک شخص یا سازمان به شخص یا سازمان دیگر ...

  برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD
 • 14
 • می
 • برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD

  اولين دوره آموزشي كوتاه مدت تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD، روز شنبه ٢١ ارديبهشت ماه ١٣٩٨ به‌صورت كارگاهی در ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  02143904332

  آدرس

  تهران، خیابان سردار جنگل، بین میرزابابایی و 35 متری گلستان، کوچه شهید بهشتی، ساختمان 66

  پست الکترونیک

  info@behinekavan.com