• تهران، تهران بخش مرکزی، شهر تهران، محله پونک جنوبی، خیابان سردار جنگل، خیابان شهید بهشتی، پلاک 66، طبقه چهارم، واحد 4
لوگو بهینه کاوان کیفیت - behinekavan.com

تماس با ما

02143904332

ایمیل

info@behinekavan.com

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 8:30 تا 17

back dark blue

تحقیقات بازار

یکی از عوامل شکست کسب‌وکارها نداشتن درک درست از نیاز بازار است. به همین دلیل می‌توان گفت که تحقیقات بازار نقش اساسی در موفقیت کسب‌وکار و برند دارد. 

یکی از پارامترهایی که قبل از تدوین استراتژی برای هر کسب‌و‌کاری باید رعایت شود، تحقیقات بازار است. تحقیقات بازار از بخش‌های مختلف: نحوه فعالیت در حوزه مربوطه، مخاطبان محصولات یا خدمات، نیازها، بازار هدف، رقبا و … تشکیل می‌شود. اطلاعات و داده‌های این بخش اولیه در مابقی مراحل اجرایی بسیار تاثیرگذار هستند. به همین دلیل تحقیقات بازار باید به نحو احسن انجام گردد.

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار، تحلیلی برای بیان شرایط، تغییرات، پیش‌‌بینی‌ها و پیشنهادات در رابطه با یک صنعت، محصول، شرکت یا بازار اصلی است. این موارد می‌تواند شامل تحلیل‌های بازاری، ریز داده‌های بازار، پیش بینی‌های بازار، روش‌های تحلیلی، پیشنهادات سرمایه‌گذاری و راهکارهای تجاری برای شرکت‌ها باشد.

نحوه انجام تحقیقات بازار به چه صورت است؟

تحقیقات بازار می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلف انجام شود، به عنوان مثال:

تحقیقات کیفی: از نظریه‌های تحلیلی، از طریق گفتگو با مشتریان، شرکت‌ها، رقیبان، متخصصان و کارشناسان، استخراج اطلاعات انجام می‌شوند.

تحقیقات کمی: از طریق جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل داده‌ها، مثل آمار بازار، فروش، بودجه، آمار جمعیت، سرشاخه‌های صنعتی، پست الکترونیکی، گزارشات رسمی، اطلاعات شرکت‌ها و سایر منابع بدست می‌آید.

تحقیقات تلفیقی: ترکیبی از روش‌های کیفی و کمی به منظور دستیابی به نتایج بیشتر در این نوع از تحقیقات استفاده می‌شود.

با وجود روش‌‎های مختلفی برای انجام تحقیقات بازار، هدف نهایی این متدها بهینه‌سازی راهکارهای تجاری و تصمیم‌گیری بهتر است.

استراتژی تحقیقات بازار چیست؟

استراتژی تحقیقات بازار، طرح یا برنامه ای است که برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به بازار، مشتریان، محصولات و رقبای شرکت استفاده می‌شود. این استراتژی به شرکت‌هایی کمک می‌کند تا بهتر بتوانند مشتریان خود را درک کنند، چگونه رقبایشان را کنار بگذارند و بهترین روش برای بهینه‌سازی تجارتشان را انتخاب کنند.

روش‌های زیادی برای انجام تحقیقات بازار وجود دارد، اکثر مشاغل از یک یا چند روش اصلی استفاده می‌کنند.

انواع روش‌های تحقیقات بازار

مصاحبه حضوری - تحقیقات بازار

نظرسنجی حضوری

مصاحبه‌های یک به یک هستند که معمولا در مکان‌های پر رفت‌و‌آمد مانند مراکز خرید انجام می‌شوند. این امکان را دارید که نمونه‌ای از محصولات، بسته‌بندی یا تبلیغات را به مردم ارائه دهید و بازخورد فوری از آنها جمع‌آوری کنید

نظرسنجی تلفنی تحقیقات بازار (behinekavan.com)

نظرسنجی تلفنی

نسبت به نظرسنجی حضوری هزینه کمتری دارد. با این حال مقاومت مصرف‌کنندگان در برابر بازاریابی‌ تلفنی بی‌وقفه، متقاعد کردن مردم جهت شرکت در نظرسنجی‌های تلفنی را به طور فزاینده‌ای دشوار کرده است.

نظرسنجی آنلاین تحقیقات بازار (behinekavan.com)

نظرسنجی آنلاین

یک نظرسنجی آنلاین یک روش ساده و ارزان برای جمع‌آوری تجارب و همچنین جمع‌آوری نظرات و ترجیحات مشتریان است. معمولا در این روش نرخ پاسخ غیرقابل پیش‌بینی است.

مشاهدات - روش تحقیقات بازار

مشاهدات

هنگامی که مصرف‌کنندگان را در هنگام خرید در مغازه‌ها، سر کار یا در خانه به صورت ضبط فیلم مشاهده می‌کنید، می‌توانید نحوه خرید یا استفاده از محصول آنها را بررسی نمایید.

میدان های آزمایشی - تحقیقات بازار

میدان‌های آزمایشی

قرار دادن یک محصول جدید در فروشگاه‌های منتخب برای آزمایش پاسخ مشتری در شرایط فروش واقعی می‌تواند به شما در اصلاح محصولات، تنظیم قیمت یا بهبود بسته‌بندی کمک کند.

گروه کانونی - روش تحقیقات بازار

گروه کانونی

گروه‌های کانونی به منظور شناسایی احساسات، برداشت‌ها و افکار مصرف‌کنندگان در مورد یک محصول، خدمات یا راه‌حل خاص طراحی می‌شوند. اولین قدم به منظور داشتن یک گروه متمرکز تعیین یک هدف شفاف برای آن گروه است.

مزایای تحقیقات بازار ناب

طراحی تجربه کاربری ناب (UX) یک مدل برای بهبود مستمر که بر تحقیقات سریع و کارآمد برای درک نیازهای مشتری و تست ویژگی‌های جدید متکی است.

تحقیقات بازار ناب می‌تواند به شما کمک کند:

کارآمدی

شما را سریع‌تر به مشتریان‌‎تان نزدیکتر می‌کند.

مقرون به صرفه

با آموزش نحوه تحقیقات بازار می‌توانید با صرف کمترین هزینه آن را انجام دهید.

رقابتی

بینش سریع و قدرتمند می‌تواند محصولات شما را در جایگاه برتر قرار دهد.

مزایای تحقیقات بازار (شرکت بهینه کاوان کیفیت)

8 مدل تحقیقات بازار: تعاریف، کاربردها و مثال‌ها

انواع مختلف تحقیقات بازار چیست که می‌تواند به شما کمک کند در استراتژی بازاریابی خود از منحنی جلوتر بمانید.

۱- تحقیقات اولیه

تحقیقات اولیه به تحقیقاتی گفته می‌شود که خودتان جمع‌آوری می‌کنید اما مستقیما از طریق طیف وسیعی از روش‌ها به بازار هدف می‌روید. به دلیل آنکه داده را ایجاد می‌کنید، شما مالک مجموعه داده‌ها هستید. اطلاعات اکتشافی و اطلاعات قطعی از شرکت کنندگان به عنوان داده‌های خام جمع‌آوری می‌شود و سپس از روندها و مقایسه‌ها تجزیه و تحلیل می‌شوند.

گروه‌های متمرکز: در تحقیقات اولیه نمونه‌ای از شرکت‌کنندگان که بازار هدف شما را نشان می‌دهند، گرد هم می‌آیند. این گروه براساس دموگرافیک و ویژگی‌های مشخص شکل می‌گیرند. یک محقق یا مصاحبه‌گر کلیدی مکالمه‌ای را انجام می‌دهد که در آن سوالاتی درباره یک محصول یا خدمات پرسیده می‌شوند.

این روش برای دریافت نظرات از تعداد زیادی از مردم در یک زمان خوب است، به‌خصوص در یک بازه زمانی کوتاه بسیار مناسب است. اما این روش مشکلات مدیریتی خودش را دارد. مصاحبه کننده باید راهی برای جمع‌آوری پاسخ‌ها و ضبط آنها آماده کند، در حالی که با افراد زیادی درگیر صحبت می‌شود.

مصاحبه تک به تک: این مصاحبه مستقیما بین یک مصاحبه‌کننده و یک شرکت‌کننده دیگر انجام می‌شود، در این مکالمه دو طرفه بین هریک از اعضا در مورد موضوعات تحقیق انجام می‌شود. در این روش اغلب مصاحبه‌کننده یک سری سوال باز را می‌پرسد.

این یک محیط ساختار‌یافته را ایجاد می‌کند که مصاحبه‌گر می‌تواند به آنچه گفته می‌شود گوش دهد و بیشتر در مورد پاسخ تحقیق کند. مصاحبه‌گر همچنین می‌تواند نشانه‌های غیرکلامی را از زبان بدن دریافت کند و به مصاحبه کمک کند تا بفهمد کجا باید عمیقا بپردازد و درک خود را گسترش دهد.

در این روش برخی از سوگیری‌ها (موافقت و محقق) خارج می‌شوند. این روش برای انجام مصاحبه‌ها و جمع‌آوری داده‌ها پس از آن زمان‌بر است.

نظرسنجی‌ها: فهرستی از سوالات باز و بسته است که جمع شده و به صورت دیجیتالی برای شرکت‌‌کننده ارسال می‌شود یا از طریق ایمیل یا یک نرم‌افزار نظرسنجی که پاسخ‌ها را به صورت خودکار جمع‌آوری می‌کند. سوالات نظرسنجی می‌تواند متفاوت باشد و استفاده از نظرسنجی مناسب وابسته به اهداف شما است.

نظرسنجی یک روش عالی برای انجام تحقیقات اولیه است زیرا شرکت‌کنندگان برای انجام آن نیاز به حضور فیزیکی در کنار مصاحبه‌کننده دارند. نظرسنجی را می‌توان در هر جایی که اتصال به اینترنت وجود دارد تکمیل نمود. به این معنی که برای شرکت‌کنندگان در استفاده از دستگاه‌های مختلف و برای مصاحبه‌کنندگان برای تماس با شرکت‌کنندگان در مناطق زمانی مختلف جغرافیایی انعطاف‌پذیری وجود دارد. با این حال آماده‌سازی کلیدی است، زیرا محققان باید بازار را تقسیم‌بندی کنند و لیستی از شرکت‌کنندگان برای ارسال نظرسنجی ایجاد کنند. استفاده از یک پنل یا استفاده از لیست‌های بازاریابی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

۲- تحقیقات ثانویه

تحقیقات ثانویه استفاده از داده‌هایی است که قبلا جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و منتشر شده است ( شما صاحب این داده‌ها نیستید) نمونه‌ای از این مورد برای تحقیقات بازار:

تحقیقات رومیزی: این می‌تواند داده‌های مالکیت عمومی از اتاق فکر، آمار دولتی یا مراکز تحقیقاتی باشد. همچنین می‌تواند شامل هزینه‌های تحقیقاتی از مجلات تحقیقاتی، موسسات آموزشی و منابع تجاری مانند روزنامه‌ها باشد.

بیشتر اطلاعات به صورت رایگان در دسترس هستند، بنابراین هزینه‌های کمتری در رابطه با این نوع تحقیقات ثانویه نسبت به روش‌های تحقیقات اولیه وجود دارد.

تحقیقات ثانویه اغلب می‌تواند آماده‌سازی برای فعالیت‌های تحقیقاتی اولیه، فراهم نمودن یک پایگاه دانش باشد. اطلاعات جمع‌آوری شده ممکن است اطلاعات خاصی را برای توضیح  نتایج ارائه ندهد، جایی که تحقیقات بازار اولیه برای افزایش درک استفاده می‌شود. همچنین نیاز به برنامه‌ریزی منطقی برای راه‌حل ضبط شده که بتواند مجموعه داده‌های بزرگ را مدیریت کند. از طرف دیگر مدیریت دستی حجم بسیار زیاد اطلاعات می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

همانطور که به آن اشاره کردیم هر دو تحقیقات اولیه و ثانویه مزایا و معایب خود را دارند، اما زمانی که با هم ترکیب شوند، بهتر است.

تقسیم‌بندی دیگری که برای تحقیقات بازار وجود دارد، شامل انواع تحقیقات کمی و کیفی است.

۳- تحقیقات کیفی

تحقیقات بازار کیفی مجموعه‌ای از داده‌های اولیه یا ثانویه است که ماهیت غیر عددی دارند و بنابراین اندازه‌گیری این نوع از تحقیقات دشوار خواهد بود. محققان از این نوع داده‌ها بیشتر استفاده می‌کنند زیرا عمق بیشتری را به داده‌ها می‌دهد.

این نوع از تحقیقات بازار برای خلاصه نمودن و استنباط نمودن بجای مورد هدف قرار دادن بازار هدف استفاده می‌شود. برای مثال تحقیقات بازار کیفی به منظور دریافت واکنش بازار هدف به یک محصول جدید استفاده می‌گردد.

۴- تحقیقات کمی

مجموعه‌ای از داده‌های اولیه یا ثانویه است که ماهیت عددی دارند و بنابراین می‌توان آن‌ها را راحت‌تر جمع‌آوری کرد.

محققان این نوع از تحقیقات بازار را جمع‌آوری می‌کنند زیرا می‌تواند معیارهای تاریخی را براساس شواهد واقعی و ارقام ارائه دهد.

چندین راه برای جمع‌آوری این داده‌های وجود دارد، نظرسنجی، تحقیقات رومیزی، آمارهای وب، سوابق مالی که بدون عمق زیاد در این مرحله می‌تواند ماهیت اکتشافی داشته باشد.

تحقیقات بازار کمی می‌تواند پایه و اساس دانش موردنیاز محققان را برای بررسی بیشتر فرضیه‌ها از طریق تحقیقات بازار کیفی را ایجاد کند.

چهار نوع دیگر تحقیقات بازار مختص به موضوعاتی هستند که اطلاعات خاصی را به همراه دارند.

۵- تحقیقات برندینگ

تحقیقات بازار برندینگ به شرکت کمک می‌کند تا برند شرکت را ایجاد، مدیریت و حفظ کند. این می‌تواند به لحن، نام تجاری، تصاویر و ارزش‌ها یا هویت شرکت مربوط باشد.

تحقیقات را می‌توان از طریق مصاحبه، گروه‌های متمرکز یا نظرسنجی انجام داد. به عنوان مثال نظرسنجی‌های آگاهی از برند از شرکت‌کنندگان شما می‌پرسند که آیا برند برای آنها شناخته شده است و آیا آن چیزی است که آنها علاقه‌مند به خرید هستند یا خیر.

حوزه‌های دیگر برای تحقیقات بازار برندینگ حول وفاداری به برند، ادراک برند، موقعیت برند، ارزش برند و هویت برند است.

هدف تحقیقات درک این موضوع خواهد بود که چگونه بدانیم آیا:

برند شما در رابطه با سایر رقبا عملکرد خوبی دارد

زمینه‌هایی برای بهبود فعالیت‌های برند شما وجود دارد.

نکات مثبت برای به نمایش گذاشتن بهبود تصویر برند شما وجود دارد.

۶- تحقیقات مشتریان

 تحقیقات بازار مشتری به تاثیرات کلیدی بر مشتریان هدف شما و اینکه چگونه شرکت شما می‌تواند تغییراتی را برای تشویق فروش ایجاد کند، می‌پردازد.

هدف این تحقیق این است مشتری خود را از درون بشناسید و به طور مداوم در مورد نحوه تعامل آنها با شرکت یاد بگیرید. برخی از موضوعات تحت پوشش عبارتند از:

رضایت مشتری: بررسی آنچه مشتریان را راضی نگه می‌دارد، زیرا رضایت بیشتر مشتری به احتمال زیاد منجر به افزایش حفظ مشتری می‌شود.

وفاداری مشتری: این به بررسی تجربیاتی می‌پردازد که منجر به وفاداری بیشتر مشتری در طول چرخه عمر مشتری شده است.

تحقیقات تقسیم‌بندی مشتری: کشف اینکه مشتریان چه کسانی هستند، رفتار و ترجیحات آنها چیست و ویژگی‌های مشترک آنها چیست.

از تحقیقات رومیزی ممکن است به سوابق خرید، نظرسنجی سفر مشتری، تقسیم‌بندی مشتری، جمعیت‌شناسی و پرسونا نگاه کند.

تحقیقات اولیه همچون NPS و نظرسنجی‌های رضایت مشتریان یا مصاحبه‌های رضایت مشتری در پایان تماس‌های پشتیبان مشتری نیز می‌تواند جزئیات بیشتری را ارائه دهد.

۷- تحقیقات در مورد رقبا

تحقیقات بازار رقبا در مورد شناختن رقیب شما و درک نقاط قوت و ضعف آنها در مقایسه با سازمان شما است. همچنین می‌تواند در مورد پیشنهاد رقابتی شما در بازار یا نحوه نزدیک شدن به یک بازار جدید باشد.

این تحقیقات به منظور برندینگ، برنامه‌ریزی آینده و گوش دادن به ترجیحات مشتری انجام می‌شوند.

به عنوان مثال برای تجزیه و تحلیل رقابتی، محققان یک SWOT برای کسب و کار شما و رقبای شما ایجاد می‌کنند تا ببینند کسب و کار شما چگونه مقایسه می‌شود.

تحقیقات اولیه می‌تواند با مشتریان در مورد ترجیحات خرید آنها مصاحبه کند، در حالیکه منابع ثانویه به تسلط رقبا در بازار، فروش، ساختار و غیره نگاه می‌کنند. با این تجزیه و تحلیل کامل، می‌توانید بفهمید که کجا می‌توانید تغییر دهید تا رقابتی تر شوید و به دنبال ایده‌هایی باشید که شما را متمایز کند.

۸- تحقیقات محصولات

تحقیقات بازار محصول یک راه کلیدی برای اطمینان از اینکه محصولات و خدمات شما برای عرضه در بازار مناسب هستند و تا جایی که می‌توانند عملکرد خوبی دارند.

هدف از این تحقیق این است که ببیند مشتریان چگونه از محصول شما برخودار می‌شوند، در صورتی که ارزش ارائه می‌دهند و به درستی کار می‌کنند. همچنین می‌توان ایده‌هایی در مورد ارتقاء و توسعه محصول آینده شکل داد.

در تحقیقات محصول  چندین راه وجود دارد:

برندینگ محصول: آیا برند و طراحی محصول مشتریان را به روش موردنظر جذب می‌کند؟

تست ویژگی‌های محصول: در مراحل مختلف توسعه با بازارهای هدف برای بررسی اینکه آیا واکنش مثبتی به ویژگی‌های جدید یا بهبود یافته وجود دارد.

تفکر طراحی محصول: چه راه‌حل‌هایی می‌تواند مشکلات فعلی یا آینده مشتریان شما را حل کند؟

بازاریابی محصول: آیا پیام‌های بازاریابی به خاطر ماندن و قابلیت فروش محصول شما کمک می‌کند یا می‌توان آن‌ها را بهبود بخشید؟

روش‌های تحقیقات بازار دارای یک مزیت واضح دارند: نظرسنجی‌ها می‌توانند رتبه‌بندی در مورد محبوبیت یا مفید بودن ویژگی‌ها را درخواست کنند یا تجزیه و تحلیل مشترک انجام دهند. در حالیکه مصاحبه‌های دیداری حضوری (جایی که شرکت کننده می‌تواند محصولی را مدیریت کند) می‌تواند به ویژه برای دیدن کارهایی که مشتریان با محصول در زمان واقعی انجام می‌دهند، مفید باشد.

شرکت بهینه کاوان کیفیت با بهره‌گیری از داده‌های کلان و همچنین با داشتن پرسنل مجرب و حرفه‌ای به مشتریان خود خدمات تحقیقات بازار ارائه می‌دهد.

 

چگونه از انواع تحقیقات بازار در شرکت خود استفاده کنید.

 

در استراتژی بازاریابی ترکیبی از داده‌های زیر استفاده می‌شود:

تحقیقات کیفی و کمی

تحقیقات اولیه و ثانویه

موضوع یا حوزه تمرکز خاص شما