• تهران، تهران بخش مرکزی، شهر تهران، محله پونک جنوبی، خیابان سردار جنگل، خیابان شهید بهشتی، پلاک 66، طبقه چهارم، واحد 4
لوگو بهینه کاوان کیفیت - behinekavan.com

تماس با ما

02143904332

ایمیل

info@behinekavan.com

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 8:30 تا 17

موفقیت مک دونالد؛ راز تحقیقات بازاریابی و تطبیق با فرهنگ محلی

موفقیت مک دونالد؛ راز تحقیقات بازاریابی و تطبیق با فرهنگ محلی

برای موفقیت یک کسب و کار، باید همه چیز را در مورد مصرف‌کنندگان بالقوه و موجود و همچنین بازار محل فعالیت خود بدانید. برای داشتن این داده‌ها، تحقیقات بازار سیستماتیک ضروری است. تحقیقات بازار برای موفقیت‌هایی مانند توسعه محصول جدید و ارائه بینش لازم برای ایجاد اعتماد و جهت‌دهی به تصمیمات بزرگ بازاریابی بسیار مهم است.

 گاهی اوقات برای توسعه تصویر برند و آگاهی از برند یک شرکت، مهم است که شرکت‌ها در سطح فرهنگی نیز با مصرف‌کنندگان خود تعامل داشته باشند. با جهانی شدن، مهم است که شرکت‌ها جو فرهنگی خود را در محیط‌های مختلف درک کنند و تغییراتی در استراتژی کسب و کار، عملکرد و آگاهی از برند خود برای انطباق با تفاوت‌های فرهنگی ایجاد کنند.

 

این تغییرات را می‌توان با مثال‌هایی از بزرگترین غول غذایی ایالات متحده، “مک‌دونالد”، در استرالیا و هند به بهترین نحو درک کرد.

انجام تحقیقات: یکی از دلایل موفقیت مک‌دونالد در هر دو کشور، تحقیقات بازار عالی آنها است. تحقیقات بازاریابی یک فرآیند همیشگی است که به بازاریابان کمک می‌کند تا محیط بازاریابی را تحلیل کرده و تناسب محصول با بازار و استراتژی‌های بازاریابی را تعریف کنند. تحقیقات دقیق برای ایجاد ترکیب صحیح برای کسب وفاداری مشتریان حیاتی است. مک‌دونالد از طریق تحقیقات بازار خود نیاز به درگیر کردن فرهنگ محلی را حس کرد و بخشی از جامعه خاصی را جدا نکرد. آنها نیازهای مصرف‌کننده را شناسایی کردند و به گونه‌ای خود را در هر دو جامعه جذب کردند که دیگر به عنوان یک برند آمریکایی شناخته نمی‌شدند.

 

در استرالیا، تبلیغات تلویزیونی به طور موفقیت آمیزی به مک دونالد یک تغییر ظاهر استرالیایی داد. آنها با دادن یک نام مستعار استرالیایی به مک‌دونالد “مکا” شروع کردند و این تصویر را از طریق تبلیغات تلویزیونی ترویج دادند. “برگر ۱۰۰٪ استرالیایی”، “بریک‌کی‌رپ‌ها”، “استیک مکا” برخی از راه‌های آنها برای انعکاس تصویر محلی استرالیایی است. مکا منوی “خلق طعم خود را” معرفی کرد، جایی که مشتریان می‌توانستند برگرهای منحصر به فرد خود را ایجاد کنند که حتی برای کسانی که به دنبال گزینه‌های سالم‌تر فست‌فود بودند نیز به خوبی شروع شد.

 مدیر بازاریابی مک‌دونالد (مرکز اصلی ایالات متحده) درباره تحول مشتری محور مک‌دونالد صحبت کرد و اظهار داشت:
“ما بیشتر گوش می‌دهیم و کمتر فرض می‌کنیم، سوال می‌پرسیم و پاسخ می‌گیریم.” با بیش از ۹۰۰ فروشگاه در استرالیا و بیش از یک میلیون مشتری که روزانه از آنها بازدید می‌کنند، مکا استرالیایی در موقعیت خوبی قرار دارد تا تحقیقات بازاری لازم را انجام دهد و نیازهای متغیر مصرف‌کننده را درک کرده و تغییرات مناسبی در ارائه محصولات ایجاد کند.

 وقتی به هند نگاه می‌کنیم، یک کشور چندفرهنگی، مک‌دونالد با چالش بزرگی مواجه شد. محدودیت‌های فرهنگی در مورد برخی گوشت‌ها مانند گوشت گاو (گاو به عنوان حیوان مقدس شناخته می‌شود و پرستش می‌شود) و گوشت خوک (مسلمانان گوشت خوک نمی‌خورند) و همچنین این واقعیت که اکثر هندی‌ها گیاهخوار هستند، معرفی چیزبرگرها (گوشت گاو) به عموم را به یک چالش تبدیل کرد. محصول معروف و پر فروش آنها در کشورهای غربی نمی‌توانست همان جایگاه را در بازار هند به دست آورد.

 

 مک‌دونالد به نظر می‌رسید تحقیقات خود را به خوبی انجام داده و با ایجاد مجموعه‌ای گسترده از محصولات اجتماعی قابل قبول برای مردم هند، چالش را پذیرفت. برای مصرف‌کنندگان گیاهخوار “مک‌آلو تیکی” (پتی سیب‌زمینی تند سرخ شده)، وگ پاپس به عنوان جایگزین ناگت‌های مرغ  و برای علاقه‌مندان به مرغ “بیگ مک” با “برگر مرغ مهاراجه” جایگزین شد همراه با افزایش گزینه‌های مرغ و ماهی. مک‌دونالد در تحقیقات خود عوامل جمعیتی محلی، سطح درآمد و ترجیحات مشتریان را در نظر گرفت که دلیل اصلی موفقیت آن در یک کشور چندفرهنگی بود.

آیا در حال برنامه‌ریزی برای بهبود کیفیت خدمات تحقیقات بازاریابی خود هستید؟ شرکت تحقیقات بازاریابی بهینه کاوان کیفیت با تیمی متخصص و دارای تجربه در زمینه ارائه راهکارهای نرم افزاری، آماده است تا به شما کمک کند. از ارائه خدمات تحقیقات بازاریابی تا ارائه بهترین راهکارها، ما در اطلاعات کنونی شما دقت می‌کنیم و  با ادرس ایمیل info@behinekavan.com در دسترس شما هستیم. با ما تماس بگیرید تا بهترین مسیر برای بهبود کیفیت خدمات تحقیقات بازاریابی خود را پیدا کنید.

نتیجه گیری:

یکی از دلایل موفقیت مک‌دونالد در سطح جهانی، تحقیقات بازار دقیق آنها همراه با ایجاد راه‌های نوآورانه برای ادغام با تصویر محلی و ارائه آنچه برند به مصرف‌کنندگان وعده می‌دهد، است. این برند به دلیل تصویر برند خود در بین تمامی گروه‌های سنی قابل تشخیص است. امروزه، مک‌دونالد در هند حدود ۴۰۰ شعبه و در استرالیا حدود ۹۳۰ شعبه دارد. برای اینکه صنعت فست فود به ویژه در زمان‌های کنونی که آگاهی از سلامت و تناسب اندام در حال افزایش است، شکوفا شود، مهم است که تغییراتی متناسب با نیازهای متغیر مصرف‌کنندگان صورت گیرد. موفقیت مک‌دونالد در این کشورها و همچنین در سطح جهانی به دلیل تحقیقات بازار سیستماتیک بود که آنها را به عنوان رهبر در صنعت فست فود مطرح کرد.

نویسنده مقاله: سروناز حسینی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


خواسته‌ها و انتظارات مشتریان
 • 16
 • مارس
 • خواسته‌ها و انتظارات مشتریان

  از تئوری تا عمل چگونه باید نیازهای مشتریان را برآورده سازیم؟ مقدمه با گذر از دوره محصول‌گرایی و حرکت به سمت دوره بازارگرایی، ...

  چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟
 • 9
 • آوریل
 • چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟

  مقدمه در محيط كسب و كار امروزي، رضايتمندي مشتريان يكي از كليدي‌ترين شاخص‌هاي بررسي وضعيت فرآيندهاي سازماني و نيز يكي از عوامل موفقيت ...

  مهندسی خدمات پایدار
 • 14
 • آوریل
 • مهندسی خدمات پایدار

  رویکردی نوین در فرهنگ خدمت‌رسانی مقدمه خدمت یک اقدام یا فعالیتی است که توسط یک شخص یا سازمان به شخص یا سازمان دیگر ...

  برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD
 • 14
 • می
 • برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD

  اولين دوره آموزشي كوتاه مدت تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD، روز شنبه ٢١ ارديبهشت ماه ١٣٩٨ به‌صورت كارگاهی در ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  02143904332

  آدرس

  تهران، خیابان سردار جنگل، بین میرزابابایی و 35 متری گلستان، کوچه شهید بهشتی، ساختمان 66

  پست الکترونیک

  info@behinekavan.com