• تهران، تهران بخش مرکزی، شهر تهران، محله پونک جنوبی، خیابان سردار جنگل، خیابان شهید بهشتی، پلاک 66، طبقه چهارم، واحد 4
لوگو بهینه کاوان کیفیت - behinekavan.com

تماس با ما

02143904332

ایمیل

info@behinekavan.com

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 8:30 تا 17

آیا هوش مصنوعی (AI) می تواند به طور موثر جایگزین انسان‌ها در تحقیقات بازار شود؟

آیا هوش مصنوعی (AI) می تواند به طور موثر جایگزین انسان‌ها در تحقیقات بازار شود؟

این مطالعه امکان استفاده از مدل‌های زبان بزرگ (LLMs) را به عنوان جایگزین افراد انسانی در تولید خروجی‌های تحقیقات بررسی می‌کند.

این مطالعه به تحقیقات بازار خودکار می پردازد که توسط فناوری های پیشرفته هوش مصنوعی تسهیل می شود.

مدل‌های LLMs چیست؟

مدل‌های زبان بزرگ LLMs (Large Language Models)؛ مدل‌های هوش مصنوعی هستند که برای پردازش و تولید زبان طبیعی با حجم بزرگی از داده‌های زبانی آموزش دیده‌اند. این مدل‌ها از شبکه‌های عصبی عمیق بهره می‌برند و برای انجام وظایفی مانند ترجمه متن، تولید متن، پاسخ به سؤالات و تحلیل متن استفاده می‌شوند.

کاربر مدل LLMs در تحقیقات بازار

کاربرد این مدل‌ها در تحقیقات بازار نیز بسیار مفید است. با استفاده از این مدل‌ها می‌توان به بهبود پیش‌بینی‌های بازار، تجزیه و تحلیل داده‌های بازار، تعیین روند و پتانسیل بازار و همچنین پیش‌بینی رفتار بازار در آینده کمک کرد. این مدل‌ها با توجه به توانایی‌هایشان در تحلیل و پردازش داده‌های بزرگ، می‌توانند به صورت موثر و دقیق به تحقیقات بازار کمک کنند و تصمیم‌گیری‌ها را تسهیل بخشند.

بررسی مطالعه محققان

در این تحقیق، محققان با هدایت Peiyao Li و Zsolt Katona از دانشگاه کالیفرنیا برکلی، Noah Castelo از دانشگاه آلبرتا و Miklos Sarvary از دانشگاه کلمبیا، به بررسی تحقیقات مارکتینگ اتوماتیک با استفاده از فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی پرداخته‌اند.

این مطالعه نشان می‌دهد که مدل‌های زبان بزرگ (LLMs)، با بهره گیری از توانایی‌های زبانی پیشرفته خود، می‌توانند خروجی‌های قابل توجهی با آنچه از نظرسنجی‌های انسانی به‌دست آمده را تولید کنند. با تحلیل نرخ توافق بین مجموعه‌های داده تولید شده توسط انسان و LLMs، محققان نرخ‌های توافق را در بازه ۷۵% تا ۸۵% مشاهده کردند.

این محققان بر چند کاربردی بودن LLMs در تولید متن، به‌ویژه روش‌های تحقیقات بازاریابی اتوماتیک تأکید می‌کنند. LLMs می‌توانند به‌طور مؤثری پرسش‌ها را تفسیر کرده و پاسخ‌های متنی تولید کنند، رویکرد جدیدی که تحلیل درستی از دسته‌های مختلف محصول را ارائه می‌دهند.

روش شناسایی شده توسط نویسندگان این مطالعه شامل بهره‌گیری از داده‌های آماده در اینترنت است، که به تحقیقات بازاریابی انجام شده تنها با استفاده از LLMs امکان می‌دهد.

Zsolt Katona بر اصل بنیادین این موضوع تأکید می‌کند که اگرچه LLMs نیاز به مصاحبه مستقیم با افراد تحقیقی انسانی را از بین می‌برند، در نهایت داده‌های خود را از منابع انسانی استخراج می‌کنند.

Katona در یک بیانیه خبری گفت: “مهم است به‌یاد داشت که با استفاده از LLMs، تحقیقات بازاریابی ممکن است نیازی به مصاحبه با اشخاص تحقیقی انسانی نداشته باشد، اما داده‌های نهایی از انسان‌ها به عنوان منابع داده موجود، مشتق شده‌اند. مدل‌های LLMs به طور صحیح برنامه‌ریزی شده‌اند تا براساس یادگیری ماشینی از درک‌های واقعی انسانی، شناخت‌ها و ترجیحات انسان‌های واقعی پاسخ‌های انسانی را دقیقاً تکرار کنند.”

Noah Castelo نحوه عملکرد اصلی مدل‌های زبان بزرگ (LLMs) را توضیح می‌دهد، که شامل پردازش پرسش‌ها و تولید متن متناسب است.

مدل‌های زبان بزرگ اصلی یک پرسش را به عنوان ورودی دریافت کرده و یک متن را به عنوان خروجی تولید می‌کند. با توجه به پرسش مناسب، LLM می‌تواند مقایسه‌ها و ارزیابی‌هایی از برندها یا محصولات مختلف در یک دسته داده شده ایجاد کند و نتایجی را تولید کند که در حال حاضر ۷۵% تا ۸۵% با تحقیقات حاوی شرکت‌های انسانی موافقت دارند.

با وجود پتانسیل امیدوارکننده LLMs در تحقیقات بازاریابی، نویسندگان مطالعه نسبت به اتکای کامل به اتوماسیون هشدار می دهند، به ویژه در سناریوهایی که ورودی های انسانی ضروری است.

با وجود اینکه اتوماسیون می‌تواند کارایی را افزایش دهد و هزینه‌ها را کاهش دهد، کاربرد آن در تمام دسته‌های محصول مورد بررسی قابل بازبینی است.

کارشناس Sarvary  گفت: “هرچند ما از احتمالاتی که از طریق تحقیقات خود دیده‌ایم بسیار هیجان‌زده هستیم، اما بر این باور هستیم که این فقط آغاز است و در آینده، تحقیقات بازاریابی مبتنی بر LLM قادر خواهد بود به سوالات معقول‌تری پاسخ دهد. “

پس، آیا هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین انسان‌ها در تحقیقات بازاریابی آینده شود؟ پاسخ محققان منفی است.

شرکت تحقیقات بازاریابی در حوزه‌های مختلف به تحقیق و بررسی بازار و صنعت مربوطه می‌پردازد. این شرکت‌ها با استفاده از روش‌های تحقیقی مختلف نظیر نظرسنجی‌ها، مصاحبه‌ها، تحلیل داده‌ها و شاخص‌های بازاریابی، اطلاعات و داده‌های مربوط به محصولات، خدمات یا بازار را جمع‌آوری و تحلیل می‌کنند. این اطلاعات می‌تواند به کمک تصمیم‌گیری‌های استراتژیک تبلیغاتی، بازاریابی و توسعه کسب و کار برای شرکت‌ها و سازمان‌ها باشد. هدف اصلی این شرکت‌ها ارائه پیش‌نویس‌هایی برای کمک به بهبود فهم وضعیت بازار و بهبود استراتژی‌های بازاریابی شرکت‌های مشتری است.

با بهره گیری از خدمات تحقیقات بازاریابی، شرکت بهینه کاوان کیفیت می‌تواند به مشتریان خود کمک کند تا کیفیت خدمات و محصولات خود را بهبود بخشند. این خدمات؛ اطلاعات و داده‌های مربوط به نیازها و ترجیحات مشتریان را ارائه می‌دهند که این اطلاعات می‌تواند به بهبود فرآیندهای تصمیم گیری و استراتژی‌های بازاریابی شرکت کمک کند. جهت ارتباط با مجموعه بهینه کاوان کیفیت می‌توانید از طریق ایمیل info@behinekavan.com یا شماره ۰۲۱۴۳۹۰۴۳۳۲ تماس حاصل نمایید.

کلام آخر

مدل‌های زبان بزرگ (LLMs) گروهی از مدل‌های هوش مصنوعی هستند که برای تولید و تفسیر متون و انواع آن‌ها شناخته می‌شوند. این مدل‌ها، با بهره‌گیری از توانایی‌های پردازش زبان طبیعی پیشرفته و تکنیک‌های یادگیری عمیق، می‌توانند به تولید متونی با ساختار منسجم و منطبق با اطلاعات موجود بپردازند. در زمینه تحقیقات بازاریابی، این مدل‌ها به عنوان ابزاری قدرتمند برای تحلیل داده‌ها، پاسخ به پرسش‌ها، تولید متون و تطبیق با داده‌ها و اطلاعات موجود استفاده می‌شوند. از آنجایی که LLMs دارای توانایی تولید خروجی‌های قابل مقایسه با داده‌های انسانی هستند، این مدل‌ها می‌توانند به عنوان جایگزین موثری برای شرکت کنندگان انسانی در تولید و تحلیل داده‌های تحقیقات بازاریابی به کار روند.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


خواسته‌ها و انتظارات مشتریان
 • 16
 • مارس
 • خواسته‌ها و انتظارات مشتریان

  از تئوری تا عمل چگونه باید نیازهای مشتریان را برآورده سازیم؟ مقدمه با گذر از دوره محصول‌گرایی و حرکت به سمت دوره بازارگرایی، ...

  چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟
 • 9
 • آوریل
 • چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟

  مقدمه در محيط كسب و كار امروزي، رضايتمندي مشتريان يكي از كليدي‌ترين شاخص‌هاي بررسي وضعيت فرآيندهاي سازماني و نيز يكي از عوامل موفقيت ...

  مهندسی خدمات پایدار
 • 14
 • آوریل
 • مهندسی خدمات پایدار

  رویکردی نوین در فرهنگ خدمت‌رسانی مقدمه خدمت یک اقدام یا فعالیتی است که توسط یک شخص یا سازمان به شخص یا سازمان دیگر ...

  برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD
 • 14
 • می
 • برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD

  اولين دوره آموزشي كوتاه مدت تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD، روز شنبه ٢١ ارديبهشت ماه ١٣٩٨ به‌صورت كارگاهی در ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  02143904332

  آدرس

  تهران، خیابان سردار جنگل، بین میرزابابایی و 35 متری گلستان، کوچه شهید بهشتی، ساختمان 66

  پست الکترونیک

  info@behinekavan.com