• تهران، تهران بخش مرکزی، شهر تهران، محله پونک جنوبی، خیابان سردار جنگل، خیابان شهید بهشتی، پلاک 66، طبقه چهارم، واحد 4
لوگو بهینه کاوان کیفیت - behinekavan.com

تماس با ما

02143904332

ایمیل

info@behinekavan.com

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 8:30 تا 17

۶ ترند بازاریابی که در سال ۲۰۲۴ باید به آن توجه نمود.

۶ ترند بازاریابی که در سال ۲۰۲۴ باید به آن توجه نمود.

دنیای بازاریابی و تبلیغات همیشه در حال تحول است، چگونه کسی می‌تواند در راس داغ ترین ترندها بماند؟ ما آن را ارزیابی می‌کنیم. علاوه بر معیارهای ردیابی، استراتژی کمپین بعدی خود و آزمایش A/B ابتکارات بازاریابی جدید، باید با روندهای بازاریابی و تبلیغات همگام باشید. در این مقاله شش روند برتر در سال ۲۰۲۴ برای شما آورده‌ایم.

۱- آینده بازاریابی در هوش مصنوعی (AI) نهفته است.

از زمان راه‌اندازی آن در نوامبر ۲۰۲۲، ChatGPT در تمام صنعت‌ها موج ایجاد کرده است، اما شاید هیچ‌یک بیشتر از دنیای بازاریابی نباشد. از ربات‌های چت که تجربه بهتری برای مشتری ایجاد می‌کنند تا اتوماسیون‌هایی که جریان کار را ساده‌تر می‌کنند، هوش مصنوعی خیلی سریع به یک ستون اصلی در بازاریابی تبدیل شده است.

در حالی که همه هنوز در تلاشند تا بفهمند چگونه می‌توانند بالاترین بازده سرمایه (ROI) را با هوش مصنوعی به دست آورند، می‌بینیم که بازاریابان از چند طریق از آن استفاده می‌کنند.

تولید محتوا 

یک نظرسنجی HubSpot نشان داد که تقریباً نیمی از بازاریابان گزارش دادند که از هوش مصنوعی برای تولید محتوا استفاده می‌کنند – وبلاگ‌ها، زیرنویس‌های رسانه‌های اجتماعی، کپی وب سایت. و ۸۸ درصد از افراد قصد دارند همان مقدار یا بیشتر را در هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کنند.

بازاریابان در حال تجدید نظر در مورد نحوه استفاده از هوش مصنوعی برای تولید محتوا هستند، به خصوص پس از اینکه گوگل شروع به سرکوب محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی کرد که با دستورالعمل‌های EEAT یا اول مردم مطابقت نداشت. ما انتظار داریم تیم‌های بازاریابی به استفاده از هوش مصنوعی برای تولید محتوا با ترجیح دادن کیفیت بر کمیت ادامه دهند.

بهینه‌سازی فرآیند‌ها 

یکی از قانع‌کننده‌ترین موارد برای هوش مصنوعی، توانایی آن در کارآمدتر کردن فرآیندها است، بنابراین بازاریابان می‌توانند روی وظایف با اولویت بالاتر تمرکز کنند. بازاریابان همچنان به هوش مصنوعی به عنوان یک دستیار قدرتمند نگاه می کنند و امسال از آن برای مواردی مانند:

 • تجزیه و تحلیل داده های مشتری برای شناسایی مشترکات، مانند نقاط درد (Pain Point) و ترجیحات
 • پیش بینی رفتار مشتری بر اساس تجزیه و تحلیل داده ها
 • تقسیم بندی مشتریان برای بازاریابی موثرتر (شخصی سازی)
 • اولویت دادن به تجربه مشتری از طریق چت بات‌های آنی
 • خودکار کردن کارهای خسته‌کننده یا پیش پا افتاده مانند ارسال پست به شبکه‌های اجتماعی، تولید سرنخ یا ارسال ایمیل

۲- واقعیت افزوده و مجازی (AR/VR) دوباره باز خواهند گشت.

عینک‌های عجیب و غریب را که صنعت بازی و متا تقریباً یک دهه پیش رواج داشتند را به خاطر دارید؟ بله، آنها برگشته‌اند و برندهای مطرح در AR و VR برای ایجاد تجربیات واقعاً همه‌جانبه استفاده می‌کنند، از نمایش‌های مد لباس گرفته تا تجسم دیزاین مبلمان در خانه شما (ما به شما نگاه می‌کنیم، Ikea).

HubSpot دریافت که ۸۴ درصد از بازاریابان قصد دارند در سال ۲۰۲۴ در AR و VR سرمایه گذاری کنند که نشان دهنده بازگشت احتمالی است. AR و VR می‌توانند تجربه‌های فراموش‌نشدنی برند را ایجاد کنند، خواه یک نسخه نمایشی محصول تعاملی یا یک نمایشگاه مجازی باشد. برخی از برندهای پیشرو جهان در حال حاضر از AR و VR استفاده می کنند، مانند:

American Express آنها میزبان رویداد مجازی “شما در مقابل شاراپووا” با استفاده از واقعیت مجازی بودند که در آن مردم یک مسابقه تنیس مجازی را در برابر ماریا شاراپووا انجام دادند.

Pokémon Go. و برند Circle K برای ایجاد یک تجربه واقعیت افزوده تعاملی با یکدیگر همکاری کردند و بازیکنان را به خوردن قهوه در Circle K سوق داد.

با در دسترس‌تر شدن سخت‌افزار، انتظار افزایش تجربه‌های برند در حوزه‌های AR و VR را داشته باشید.

۳- بازاریابان بر ارزش های برند خود تاکید خواهند کرد.

مسئولیت اجتماعی شرکتی دیگر خوشایند نیست – مصرف کنندگان آن را از برندها می‌خواهند. تحقیقات نظرسنجی هریس نشان می‌دهد که اکثر خریداران، ۸۲ درصد، می‌خواهند ارزش‌های یک برند با ارزش‌های آنها هماهنگ باشد. زمانی که ارزش ها با هم هماهنگ نبودند، ۷۵ درصد از خریداران مورد بررسی گفتند که راه خود را از یک برند جدا کردند.

یکی از ارزش‌های مهم برای مصرف کنندگان؟ پایداری است. ۵۲ درصد گفتند که می خواهند از برندهای پایدار حمایت کنند و ۵۵ درصد مایل به پرداخت بیشتر برای محصولات پایدار هستند. برای جلب توجه مشتریان، برندها ارزش‌های خود را برجسته می‌کنند. و طبق گفته HubSpot، ۴۵٪ سرمایه‌گذاری خود را در تولید محتوا برای انجام این کار افزایش می‌دهند.

۴- بیش از حد شخصی‌سازی در ذهن باقی خواهد ماند.

بازاریابان چه از طریق فرم، نظرسنجی یا ایمیل باشد، می‌توانند حجم زیادی از داده‌ها را از مشتریان خود جمع‌آوری کنند تا تجربیات شخصی‌تر را ایجاد کنند و مشتریان از آن‌ها انتظار دارند.

یک مطالعه Segment نشان داد که بیش از ۵۵٪ از مصرف کنندگان پس از یک تجربه شخصی، خریداران تکراری خواهند بود. همین مطالعه نشان داد که تقریباً ۷۰ درصد از مشاغل سرمایه گذاری خود را در شخصی‌سازی افزایش می‌دهند.

شخصی‌سازی با داده‌ها شروع می‌شود و اگر بتوانید آن را مستقیماً از مشتریان خود دریافت کنید، می‌توانید حتی محتوا، بازاریابی و تجربیات متناسب‌تری ایجاد کنید. با هوش مصنوعی که تجزیه و تحلیل داده‌ها و بخش‌بندی را سریع‌تر از همیشه انجام می‌دهد، بازاریابان به ایجاد کمپین‌های فوق شخصی‌سازی شده ادامه خواهند داد.

۵- محتوای ویدئویی با زمان کم‌ برتر خواهد بود.

چهل و هفت ثانیه! همین چند سال پیش دامنه توجه حدود ۷۵ ثانیه بود، اما اکنون؟ دکتر گلوریا مارک، استاد انفورماتیک در دانشگاه کالیفرنیا، ایروین، می‌گوید: «اکنون متوجه شده‌ایم که مردم تنها می‌توانند به‌طور متوسط ۴۷ ثانیه به یک صفحه‌نمایش توجه کنند».

به لطف کوتاه شدن دامنه توجه و ظهور TikTok و دیگر پلتفرم‌های ویدیویی کوتاه، بازاریابان محتوا را به سمت ویدیوهای کوتاه‌تر مانند Reels اینستاگرام، TikToks و YouTube Shorts تغییر خواهند داد. آنها همچنین بر محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) تمرکز خواهند کرد که معمولاً ماهیت کوتاه، رایگان (با اجازه) و معتبرتر از محتوای برند دارند.

ویدیوهای کمتر از ۶۰ ثانیه به طور متوسط ۵۰ درصد نرخ تعامل دارند. این نرخ با ویدیوهای بیش از ۶۰ دقیقه به ۱۷ درصد کاهش می‌یابد.

۶- نانو و میکرو اینفلوئنسرها جایگزین سلبریتی‌ها خواهند شد.

کارداشیان ها ممکن است نام خود را در همه چیز داشته باشند، اما بازاریابان در سال ۲۰۲۴ از سلبریتی‌های جریان اصلی فاصله خواهند گرفت و به سمت نانو و میکرو اینفلوئنسرها خواهند رفت. دلیل آن این است که:

بازاریابان با اینفلوئنسرهایی که بین ۱۰ تا ۱۰۰ هزار دنبال‌کننده دارند، موفقیت بیشتری نسبت به افراد مشهور داشته‌اند.

نزدیک به ۵۰ درصد از بازاریابان بیشترین موفقیت را با میکرو اینفلوئنسرها دیدند.

بیست و پنج درصد از کاربران رسانه‌های اجتماعی که توسط HubSpot مورد بررسی قرار گرفتند، چیزی را براساس توصیه یک اینفلوئنسر خریداری کردند.

اما نانو اینفلوئنسرها و میکرو اینفلوئنسرها نیز مقرون به صرفه تر هستند و برخی مایل به دریافت محصولات رایگان به عنوان پرداخت هستند. آن‌ها بالاترین نرخ تعامل را در بین همه اینفلوئنسرها دارند و همکاری میکرو اینفلوئنسر را به یک تصمیم آسان تبدیل می‌کنند.

شرکت تحقیقات بازار بهینه کاوان کیفیت، با بهره گیری از متدولوژی‌های آموزشی پیشرفته و تیم مجرب، آمادگی خود را برای ارائه خدمات تحقیقات بازار در صنایع گوناگون اعلام می‌دارد. ما آماده همکاری با شما در زمینه‌های مختلف هستیم. جهت ارتباط با ما، می‌توانید از طریق ایمیل به آدرس info@behinekavan.com یا شماره تلفن ۰۲۱۴۳۹۰۴۳۳۲ با ما تماس بگیرید.

کلام پایانی

در دنیای امروزی، بازاریابی به وسیله ترکیبی از هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و مجازی، و تولید محتوا، به یک سطح جدید از پیچیدگی و نوآوری رسیده است. هوش مصنوعی به کمک تحلیل داده‌های بزرگ، الگوریتم‌های پیشرفته و پیش‌بینی دقیق به بازاریابان کمک می‌کند تا الگوهای رفتار مشتریان را بهتر درک کرده و به طور دقیق‌تر و هدفمندانه‌تر با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. از طرفی، واقعیت افزوده و مجازی ابزارهایی قدرتمند برای ایجاد تجربه‌های بصری و تعاملی فراهم می‌کنند که به مشتریان اجازه می‌دهند با محصول یا خدمات برند در محیط‌های مختلف تعامل داشته باشند.

نویسنده مقاله: علیرضا تیل‌کو

منبع اصلی مقاله:

https://www.typeform.com/blog/opinions-and-expertise/6-marketing-trends-2024/

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


خواسته‌ها و انتظارات مشتریان
 • 16
 • مارس
 • خواسته‌ها و انتظارات مشتریان

  از تئوری تا عمل چگونه باید نیازهای مشتریان را برآورده سازیم؟ مقدمه با گذر از دوره محصول‌گرایی و حرکت به سمت دوره بازارگرایی، ...

  چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟
 • 9
 • آوریل
 • چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟

  مقدمه در محيط كسب و كار امروزي، رضايتمندي مشتريان يكي از كليدي‌ترين شاخص‌هاي بررسي وضعيت فرآيندهاي سازماني و نيز يكي از عوامل موفقيت ...

  مهندسی خدمات پایدار
 • 14
 • آوریل
 • مهندسی خدمات پایدار

  رویکردی نوین در فرهنگ خدمت‌رسانی مقدمه خدمت یک اقدام یا فعالیتی است که توسط یک شخص یا سازمان به شخص یا سازمان دیگر ...

  برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD
 • 14
 • می
 • برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD

  اولين دوره آموزشي كوتاه مدت تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD، روز شنبه ٢١ ارديبهشت ماه ١٣٩٨ به‌صورت كارگاهی در ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  02143904332

  آدرس

  تهران، خیابان سردار جنگل، بین میرزابابایی و 35 متری گلستان، کوچه شهید بهشتی، ساختمان 66

  پست الکترونیک

  info@behinekavan.com