• تهران، تهران بخش مرکزی، شهر تهران، محله پونک جنوبی، خیابان سردار جنگل، خیابان شهید بهشتی، پلاک 66، طبقه چهارم، واحد 4
لوگو بهینه کاوان کیفیت - behinekavan.com

تماس با ما

02143904332

ایمیل

info@behinekavan.com

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 8:30 تا 17

هزینه تحقیقات بازار چقدر است؟

هزینه تحقیقات بازار چقدر است؟

تحقیقات بازار، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و روش‌ها است که به منظور جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر اطلاعات مرتبط با بازار و مشتریان انجام می‌شود. هدف اصلی تحقیقات بازار، بهبود فهم و شناخت بازار، رقابت و مشتریان است تا بتوان در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک و تاکتیکی مربوط به تجارت و بازاریابی از آن استفاده نمود.

قیمت تحقیقات بازار 

هزینه تحقیقات بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ این موارد شامل: مخاطبان، روش‌شناسی و انگیزه‌ برای انجام دادن است.

به‌عنوان مثال، یک نظرسنجی آنلاین ساده که ۱۰۰ پاسخ از یک جمعیت عمومی جمع‌آوری می‌کند، نسبت به نظرسنجی تلفنی که ۱۰۰۰ پاسخ از زنان مسیحی را جمع‌آوری می‌کند، ارزان‌تر خواهد بود.

در حالیکه هیچ عدد متوسطی برای هزینه‌های تحقیقات بازار وجود ندارد، درک اینکه چه چیزی بر قیمت تأثیر می‌گذارد، می‌تواند مفید باشد.

در این مقاله به بررسی عوامل مهم با جزئیات بیشتر و همچنین هزینه‌های انواع مختلف تحقیقات بازار صحبت می‌کنیم.

چه عواملی بر میزان هزینه‌‌های تحقیقات بازار اثر می‌گذارد؟

عوامل متعددی دخیل هستند. همان‌طور که گفتیم، هزینه متوسط وجود ندارد، زیرا هر پروژه منحصربه‌فرد است. چندین فاکتور وجود دارد که باید به آن‌ها فکر کنید.

نوع تحقیقات بازاری که انجام می‌دهید.

انواع مختلفی از تحقیقات بازار وجود دارد. از نظرسنجی‌های آنلاین گرفته تا تست‌های استفاده در خانه، هر کدام می‌تواند به اهداف هر کسب‌وکاری کمک کند. با این حال، با تنوع‌های بسیار در پروژه‌های تحقیقات بازار، هزینه‌‎ها نیز متفاوت هستند.

به‌طور مثال یک گروه متمرکز حضوری احتمالاً بیشتر از یک گروه متمرکز آنلاین هزینه خواهند داشت.

هزینه‌های راه‌اندازی گروه متمرکز گروهی شامل موارد زیر می‌شود:

 • اجاره مرکز برای گروه کانونی
 • استخدام از نمونه کوچک‌تر
 • هزینه سفر
 • ارائه مشوق‌های بیشتر

درحالی‌که در گروه‌های متمرکز (کانونی) آنلاین بسیاری از این موارد اضافه‌شده حذف می‌شوند.

ابزارهای جلسه مجازی مانند zoom  برای میزبانی گروه کانونی از راه دور هستند که با هزینه‌های کمتر یا بدون هزینه اجرا می‌شوند.

تعداد نظرسنجی تکمیل‌شده / گروه‌ها / مصاحبه

این به تعداد واقعی نظرسنجی‌های تکمیل شده، گروه‌های متمرکز یا مصاحبه‌های عمیق اشاره دارد.

تعداد کمتر از پاسخ‌دهندگان / گروه‌ها / مصاحبه‌ها هزینه کمتری خواهند داشت.

به این دلیل است که زمان و منابع کمتری برای استخدام شرکت‌کنندگان، پاک‌سازی داده‌ها و تجزیه‌وتحلیل پاسخ‌ها می‌گیرد.

به‌طور کلی حاشیه خطای تقریبی برای چندین سطح از نظرسنجی تکمیل‌شده به‌صورت زیر است:

 • ۱۰۰ پرسشنامه تکمیل‌شده خطای +/- ۱۰ درصد
 • ۲۰۰ پرسشنامه تکمیل‌شده خطای +/- ۷ الی ۸ درصد
 • ۴۰۰ پرسشنامه تکمیل‌شده خطای +/- ۴ الی ۵ درصد
 • ۱۰۰۰ پرسشنامه تکمیل‌شده خطای +/- ۲ الی ۳ درصد

دریافت بیشتر داده نتیجه بهتری را در بر خواهد داشت.

مخاطبان هدف (Target audience)

می‌توان به‌راحتی فرض نمود که دستیابی به مخاطب هدف بسیار آسان‌تر از واقعیت باشد.

ارتباط مستقیمی بین اندازه جمعیتی که باید هدف‌گذاری شود و قیمت آن پروژه وجود دارد. هرچه مخاطب هدف پیچیده‌تر باشد، دستیابی به آن مخاطب خاص هزینه بیشتری خواهد داشت.

به‌عنوان مثال اگر در حال نظرسنجی از پزشکان اطفال در مقایسه با دانشجویان سراسر کشور هستید، هزینه‌های تحقیقات بازار بیشتری را مشاهده خواهید نمود.

نرخ بروز (Incidence Rate)

نرخ بروز شبیه به مخاطب هدف است. در تحقیقات بازار نرخ بروز به درصد افرادی اطلاق می‌گردد که واجد شرایط تکمیل نمودن تحقیق هستند. (نظرسنجی، گروه‌های متمرکز و مصاحبه‌‎های عمیق)

به‌عنوان مثال اگر یک نظرسنجی جمعیت عمومی را هدف قرار دهد و بخواهد که به زنان برسد، نرخ IR 50 درصد خواهد بود.

نرخ بروز کمتر منجر به هزینه‌های تحقیقات بازار بالاتر می‌شود، زیرا یافتن این مخاطبان زمان و منابع بیشتری نیاز خواهد داشت.

طول مصاحبه (Length of interview)

این عامل مهم دیگری است که مشتریان تحقیقات بازار به‌راحتی می‌توانند از آن چشم‌پوشی کنند. بسیار مهم است که زمان پژوهش شرکت‌کنندگان تا حد امکان بهینه شود.

تغییر دادن یک نظرسنجی کوتاه ۲۰ سؤالی به یک نظرسنجی طولانی‌تر و ۴۰ سؤالی باعث افزایش نرخ ترک نمودن مصاحبه می‌شود. در نتیجه این مورد بر هزینه موردنیاز برای دستیابی به پاسخ‌دهندگان بیشتر اثر می‌گذارد.

همین امر را می‌توان برای تحقیقات کیفی نیز در نظر گرفت.

یک مطالعه تحقیقات بازار که از شرکت‌کنندگان می‌خواهد ۳ ساعت را در یک مرکز گروه متمرکز حضوری بگذرانند زمان بیشتری را جهت بکارگیری نیروها به نسبت یک گروه متمرکز آنلاین یک ساعت نیاز دارد.

هزینه‌های راه‌اندازی (Set up costs)

این به چند جنبه مختلف از تحقیقات بازار اشاره دارد. شامل برنامه‌ریزی نظرسنجی، نیازهای تحقیقات ثانویه، ایجاد اسکریپت تماس، فراخوان برای آموزش کارکنان و غیره هستند. علاوه بر این هزینه‌های راه‌اندازی تحقیقات بازار می‌تواند متفاوت باشد.

به‌عنوان مثال نظرسنجی‌های تلفنی نیازمند زمان اضافی برای فرایند CATI (مصاحبه تلفنی به کمک رایانه)، نظرسنجی‌های پستی نیازمند زمان اضافی برای قالب‌بندی و پرینت گرفتن، نظرسنجی‌های آنلاین نیازمند زمان اضافی برای برنامه‌نویسی و آزمایش هستند.

بنابراین هنگام مقایسه یک نظرسنجی تلفنی اولیه با یک نظرسنجی آنلاین و یک نظرسنجی پستی، هزینه‌های راه‌اندازی می‌تواند متفاوت باشد.

به هر حال برای برخی از پروژه‌ها که شامل زمان‌بندی و مدیریت پروژه‌ همچون پایش نامحسوس برای خریداران آموزش‌دیده هستند، هزینه‌های بالایی را در بر خواهد داشت.

حق‌الزحمه (Honorariums)

مزد و پاداش متناسب با نوع تحقیقات متفاوت هستند.

مزد و پاداش برای نظرسنجی‌ها بسیار کمتر از هزینه‌های گروه‌های متمرکز و مصاحبه‌های عمیق هستند.

برای مثال حق‌الزحمه برای برگزاری یک گروه متمرکز با عموم مردم ممکن است بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار باشد.

در مقایسه هزینه برگزاری یک گروه متمرکز با متخصصان تجاری ممکن است بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار هزینه در بر داشته باشد.

مشوق‌ها می‌توانند هزینه تحقیقات بازار را نیز کاهش دهند.

با ارائه بیشتر جوایز، افراد بیشتری علاقه‌مند به ثبت‌نام هستند. بنابراین زمان و منابع موردنیاز برای استخدام شرکت‌کنندگان و محدوده نیز کاهش می‌یابد.

نوع گزارش (Type of reporting)

هنگام بررسی هزینه‌های تحقیقات بازار، باید بدانید که از شرکت تحقیقات بازار خود چه چیزی دریافت خواهید کرد.

گزینه‌های ممکن شامل موارد زیر است:

 • نکات مهم از طریق ایمیل
 • گزارش‌های اختصاری
 • گزارش‌های جامع
 • گزارش‌های بصری

بسیاری از شرکت‌های تحقیقاتی بازار برای یک اقامتگاه گران‌قیمت هزینه می‌کنند، اما به‌سادگی داده‌ها را به یک الگوی اکسل یا جداول خودکار ارسال و در نهایت یک PDF بدون تجزیه‌وتحلیل برای شما ارسال می‌کنند.

برخی دیگر ممکن است برای اینکه یک گروه ۱۰ نفره بنرها را اجرا کنند و هر برگه متقاطع قابل تصوری را بررسی کنند، هزینه زیادی بپردازند.

نمی‌توان گفت که شرکت‌های تحقیقات بازار نباید داده‌ها را به‌طور گسترده بررسی و تجزیه‌وتحلیل کنند، اما اغلب وقت و پول برای اجرای جدول‌های متقاطع در مورد اطلاعات جمعیتی نامربوط تلف می‌شود.

هنگامی که سازمان در حال بررسی هزینه‌های تحقیقات بازار برای پروژه بعدی شما است، مطمئن شوید که هزینه گزارش منعکس‌کننده نیازهای شما باشد.

گزارش Topline: این اسناد مهم‌ترین جزئیات و بینش‌های حاصل از مطالعات تحقیقاتی کیفی یا کمی را برجسته می‌کند.

گزارش Comprehensive: یک گزارش جامع که قصد دارد خواننده یک موضوع را با عمق و جزئیات بیشتری بررسی نماید.

جزئیات گزارش Topline Report Comprehensive Report
ارائه جزئیات روش‌ها و رویکردها
خلاصه‌ای از نکات کلیدی
پیشنهاد‌های داده محور برای مراحل بعدی
مشخصات مخاطبان هدف
اینفوگرافیک
آنالیز نظرسنجی‌ها

یک شرکت تحقیقات بازار داده محور همچون شرکت بهینه کاوان کیفیت یک گزارش مقرون به صرفه و در عین حال آموزنده را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این شرکت‌ها نکات برجسته، موضوعات و توصیه‌های کلیدی از داده‌های به دست آمده را جهت بررسی ارائه می‌دهند.

هزینه‌های تحقیقات بازار بر اساس روش‌ها

هزینه‌های تحقیقات بازار بسته به نوع روش بسیار متفاوت خواهد بود. به‌عنوان مثال یک گروه متمرکز به احتمال زیاد بیشتر از یک نظرسنجی آنلاین هزینه خواهد داشت.

به همین دلیل درحالی‌که انتخاب یک روش معمولاً بر اساس اهداف پروژه شما است، بودجه شرکت‌ها نیز نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

خوشبختانه در تحقیقات بازار جایگزین‌های زیادی برای روش‌های گران‌قیمت تحقیقات بازار وجود دارد تا با هر بودجه‌ای قابل دستیابی و اجرا باشند.

هزینه‌های تحقیقات بازار را بر اساس دو دسته اصلی تحقیقات بازار کمی و کیفی تقسیم می‌کنیم.

تحقیقات بازار کیفی

به‌طور کلی تحقیقات کیفی گران‌تر از تحقیقات کمی هستند. برای تحقیقات کیفی، فاکتورهای مهم برای هزینه‌ها شامل: تعداد اعضای گروه یا مصاحبه‌هایی که باید انجام شود، مخاطبان هدف و حق‌الزحمه برای شرکت‌کنندگان هستند.

مصاحبه‌های عمیق (IDIs)

به‌طور کلی مصاحبه‌های عمیق نسبت به گروه‌های متمرکز نیاز به تدارکات و تنظیمات کمتری دارند، زیرا محقق تنها با یک فرد به‌جای جلسه با چندین نفر ملاقات می‌کند.

برای کمتر نمودن هزینه‌های مصاحبه‌های عمیق؛ ایجاد مکالمات مختصر (۳۰ دقیقه یا کمتر)  و مکالمات از راه دور (از طریق برنامه‌های زوم یا تلفنی) می‌تواند کمک کند.

گروه‌های متمرکز (Focus group)

علاوه بر ۳ عامل ذکرشده بالا، چندین عامل را می‌توان در گروه‌های متمرکز مانند پذیرایی از مشتریان و شرکت‌کنندگان، پخش زنده و گزینه‌های ضبط جلسه را در نظر گرفت.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، گروه‌های متمرکز آنلاین یک جایگزین عالی و مقرون به صرفه برای جلسات حضوری هستند.

تحقیقات بازار کمی

در هنگام مقایسه بین اشکال رایج تحقیقات کمی مانند نظرسنجی حضوری، تلفنی، پستی و آنلاین، تأثیرگذارترین عوامل شامل: زمان صرف شده، جمع‌آوری داده‌ها و کار میدانی هستند.

نظرسنجی‌های تلفنی

از آنجایی که نظرسنجی‌های تلفنی شامل افراد زنده که تماس‌های تلفنی را مدیریت می‌کنند، می‌توانند بسیار گران باشند.

نظرسنجی‌های پستی

این شامل هزینه اضافی برای چاپ، آماده‌سازی، مهر و ارسال نظرسنجی‌ها برای پاسخ‌دهندگان است. همچنین هزینه ورود داده‌ها برای بررسی‌ها برگشت داده می‌شود.

نظرسنجی‌های آنلاین

این مورد از نظرسنجی تا حد زیادی مقرون به صرفه ترین گزینه تحقیقات بازار است.

هیچ هزینه‌ای جز کلیک کردن روی ماوس برای مدیریت وجود ندارد. بازخورد مشتریان را از طریق این پاسخ‌های می‌توانید جمع نمایید.

به همین دلیل است که ایمیل و نظرسنجی‌های آنلاین طی ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته در صنعت به‌شدت رشد کرده‌اند.

کلام پایانی

متأسفانه هنگام صحبت از هزینه‌های تحقیقات بازار، عدد خاصی وجود ندارد. این بسیار به عوامل متعددی از جمله فروشندگان، راه‌اندازی، کار میدانی و گزارش بستگی دارد. معمولاً هرچه محدوده کوچک‌تر و پاسخ‌ها یا شرکت‌کنندگان کمتری موردنیاز باشد، هزینه کمتری دارد.

براساس تجربه، کار میدانی بزرگ‌ترین متغیر در تحقیقات بازار است. محدود کردن مقدار زمان فرد به فرد برای اجرای کار میدانی معمولاً هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

به این ترتیب، به منظور بهینه انجام شدن یک پروژه از طریق شرکت تحقیقات بازار همچون بهینه کاوان کیفیت می‌توانید بهترین رویکرد را بر اساس اهداف، مخاطبان، جدول زمانی و بودجه در نظر گرفت. انجام این کار به شما اطمینان می‌دهد که کیفیت داده‌ها را فدای محدودیت‌های بودجه نکنید.

منبع اصلی مقاله

How Much Does Market Research Cost

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


خواسته‌ها و انتظارات مشتریان
 • 16
 • مارس
 • خواسته‌ها و انتظارات مشتریان

  از تئوری تا عمل چگونه باید نیازهای مشتریان را برآورده سازیم؟ مقدمه با گذر از دوره محصول‌گرایی و حرکت به سمت دوره بازارگرایی، ...

  چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟
 • 9
 • آوریل
 • چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟

  مقدمه در محيط كسب و كار امروزي، رضايتمندي مشتريان يكي از كليدي‌ترين شاخص‌هاي بررسي وضعيت فرآيندهاي سازماني و نيز يكي از عوامل موفقيت ...

  مهندسی خدمات پایدار
 • 14
 • آوریل
 • مهندسی خدمات پایدار

  رویکردی نوین در فرهنگ خدمت‌رسانی مقدمه خدمت یک اقدام یا فعالیتی است که توسط یک شخص یا سازمان به شخص یا سازمان دیگر ...

  برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD
 • 14
 • می
 • برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD

  اولين دوره آموزشي كوتاه مدت تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD، روز شنبه ٢١ ارديبهشت ماه ١٣٩٨ به‌صورت كارگاهی در ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  02143904332

  آدرس

  تهران، خیابان سردار جنگل، بین میرزابابایی و 35 متری گلستان، کوچه شهید بهشتی، ساختمان 66

  پست الکترونیک

  info@behinekavan.com