• تهران، تهران بخش مرکزی، شهر تهران، محله پونک جنوبی، خیابان سردار جنگل، خیابان شهید بهشتی، پلاک 66، طبقه چهارم، واحد 4
لوگو بهینه کاوان کیفیت - behinekavan.com

تماس با ما

02143904332

ایمیل

info@behinekavan.com

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 8:30 تا 17

جوهره برند چیست و چگونه آن را شناسایی کنیم؟

جوهره برند چیست و چگونه آن را شناسایی کنیم؟
جوهره برند پایه و اساس هر برند است.
آن را برای برند خود شناسایی کرده و سپس نحوه عملکرد برند را در طول زمان پیگیری کنید.

مقدمه

شما می‌خواهید مشتریان هنگام خرید محصول یا خدمات شما، با احساسی خاص همراه شوند. این احساس منحصر به فرد باید منعکس کننده رضایت از استفاده از نام تجاری (برند) شما باشد. چنین احساسی که برند شما متمایز می­کند، جوهره برند می­‌گویند. در این مقاله، ما به طور عمیق در مورد اینکه جوهره برند چیست و چرا برای هویت برند شما مهم است، صحبت خواهیم کرد. همچنین نمونه‌هایی از بیانیه‌های ماهیت برند را در برندهای معروف جستجو می‌کنیم تا درک بهتری از داشتن یک جوهره برند و میزان اثرگذاری آن برای کسب‌وکار خود داشته باشید.

جوهره برند چیست؟

جوهره برند نشان دهنده قلب و روح یک برند است؛ یک استراتژی بازاریابی نامشهود است که DNA هویت یک برند را می­سازد. در واقع احساسی است که بیان می­کند برند شما چه چیزی را نشان می­دهد، چه احساس یا چه فکر خاصی را فراخوانی می­کند. همه این احساسات ناملموس به طور خلاصه مانند یک شعار تعریف شده اند. تکرار ماهیت منحصر به فرد یک برند تقریباً غیرممکن است. البته، بسیاری از کسب و کارها ممکن است سعی کنند جوهره یک برند را تقلید کنند ولی برای مشتریان آشکار خواهد شد زیرا تقلید آن فاقد اعتبار لازم است.

چرا ماهیت نام تجاری مهم است؟

شما می­توانید با یک برنامه بازاریابی عالی و محصولاتی که برای فروش قیمت گذاری شده اند، مشتریان را جذب کنید. اما برای ایجاد یک پایگاه مشتری وفادار، باید کمی وارد شخصی سازی شوید و جوهره برند راهی برای انجام این کار است، زیرا احساساتی را القا می­کند که می­تواند مدت­ها پس از تعامل با برند شما در بین مشتریان باقی بماند. این احساس می­تواند اعتماد مشتریان را جلب کند و بر تصمیمات خرید برند آنها تأثیر بگذارد. از منظر بازاریابی، داشتن جوهره برند می­تواند به شرکت شما مزیت رقابتی بدهد و تلاش­های بازاریابی هدفمند را بهینه کند.

جوهره برند چگونه می‌تواند برای کسب‌وکار شما کارایی را به ارمغان آورد:

تاثیرگذاری برتصمیمات برند

جوهره برند مانند پایه و اساس ماموریت و بیانیه، چشم انداز برند شما است. باید بر هر تصمیم تجاری که می­گیرید تأثیر بگذارد و به شما کمک کند تا با ارزش­ها و اهداف اصلی خود سازگار بمانید. به عنوان مثال، اگر می­خواهید تجارت خود را با شراکت با شرکت دیگری گسترش دهید، می­توانید بررسی کنید که آیا جوهره برند آنها مکمل شماست یا خیر. ممکن است یک فرصت تجاری جذاب برای شما پیش آید. با این حال، همه مشتریان بالقوه برای چشم­انداز برند شما مناسب نیستند. اینجاست که جوهره برند به تصمیم­گیری آگاهانه کمک می­کند.

مشخص کردن مزیت رقابتی شما

شما می‌توانید جایگاه خاصی را در یک برند رقابتی بهینه کنید که می‌تواند برند شما را از بقیه متمایز کند. به عنوان مثال، صنعت مد یک بازار بسیار رقابتی است. اگر می‌خواهید لباس بفروشید، بهتر است جایگاهی را در آن صنعت بیابید که تعداد کمی از آن استفاده می‌کنند. برند Savage X Fenty مد را برای زنان با هر شکل و اندازه‌ای بدون جداسازی جمعیت‌شناسی ارائه می‌کند. او این بازار را با استفاده از مدل‌هایی هدف قرار می‌دهد که خطوط لباس‌های معمولی ممکن است در گذشته از آنها استفاده نکرده باشند. فراگیر بودن زنانی که در گذشته به دلیل رعایت نکردن برخی استانداردهای زیبایی نادیده گرفته می­شدند، به Savage X Fenty جوهره برند مثبتی می­بخشد.

ایجاد اعتماد

بسیاری از مصرف کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که پولی که به سختی به دست آورده­اند به سمت محصول یا خدمات تولیدکننده­ای می­رود که آن را تحویل می­دهد. خرید کالا و خدمات به این صورت است که مشتری می­گوید: «من به برند شما اعتماد دارم». قبل از اینکه یک مصرف­کننده به مرحله تبدیل شدن به یک مشتری برسد، ابتدا باید به برند شما ایمان داشته باشد و به آن اعتماد کند – اینکه محصول یا خدمات شما به وعده شما عمل می­کند. اگر موفق باشید و به آن وعده پایبند باشید، اعتماد ایجاد خواهید کرد. آنچه به اعتماد کردن کمک می­کند، برجسته کردن عناصر برند شماست که احساسات خوبی را برمی­انگیزاند.

بازاریابی هدفمند

جوهره برند علاوه بر اینکه ضربان قلب و پایه هویت برند شماست، چارچوبی برای چگونگی ساخت و گسترش برندتان نیز هست. وقتی هدف مشخصی از ماموریت و چشم انداز شرکت خود بدست آورید، می­توانید افرادی را که احتمال خرید محصول یا خدماتی که می­فروشید را بهینه کنید. کمپین تبلیغاتی و نظرسنجی از مخاطبان هدف می­تواند در تلاش­های بازاریابی صرفه جویی کند.

چگونه ماهیت برند خود را تعریف کنیم؟

اگر به دنبال تعریف ماهیت برند خود هستید یا می‌خواهید آن را پالایش کنید، همیشه باید در نظر داشته باشید که دیگران شما را چگونه می‌بینند. از آن منظر، شما می­خواهید اطمینان حاصل کنید که جوهره برند شما تأثیری معنادار و به یاد ماندنی بر مشتریانتان می­گذارد. برای اطمینان از اینکه همه این اتفاقات بالا رخ دهد اینست که دیدگاه منحصر به فردی در مورد محصول یا خدمات خود ارائه دهید. اگر قصد دارید کسب و کار خود را ارتقاء دهید، جوهره برند شما باید به اندازه کافی مرتبط و سازگار باشد تا بتواند با هرگونه تغییری در صنعت سازگاری پیدا کند.

بیایید نگاهی دقیق­تر به چارچوب جوهره برند بیندازیم:

در نظر داشته باشید که دیگران چگونه شما را می بینند؟

داشتن جوهره برند معتبر به معنای وفادار بودن به ماموریت و چشم انداز تجاری خود بر اساس ارزش­هایی است که برند شما را منحصر به فرد می کند. با این حال، اگر درک برند را در نظر بگیرید، کمک خواهد کرد. اینکه مشتریان چگونه برند شما را درک می­کنند می­تواند به کسب و کار شما کمک کند یا به آن آسیب برساند. اینکه چگونه برند خود را می­بینید و مشتریان چگونه آن را درک می­کنند نیز می­تواند متفاوت باشد. از دیدگاه مشتریان خود استفاده کنید تا بیاموزید که چگونه برند خود را بهتر در جهت پاسخگویی به نیازهای آنها قرار دهید.

آن را تطبیق پذیر کنید.

هنگام توسعه جوهره برند، مهم است که هویت برند را جوری ایجاد کنید تا اینجا و اکنون را منعکس کنید، همچنین مهم است که به آینده فکر کنید. آیا برند شما می‌تواند خود را با فراز و نشیب‌های روند بازار تطبیق دهد یا چیزی که می‌فروشید یک نوع برند «امروز اینجا و فردا رفته» است؟ به این فکر کنید که چگونه نام تجاری شما می­تواند در حال و آینده به مشتریان خدمات ارائه دهد، زیرا این امر کمک می­کند تا با تغییر تقاضاهای بازار، برند شما توسعه پذیرتر شود.

آن را مرتبط سازید.

گرایش­های جدید چیست؟ حتی اگر به نظر می­رسد که آنها به محصول یا خدمات شما مرتبط نیستند، بیشتر تحقیق کنید و راهی منطقی پیدا کنید که بتوانید برند خود را به آنچه در جهان امروز می­گذرد ربط دهید. این رویکرد نحوه مرتبط شدن جوهره برند شما است. راه دیگر برای مرتبط ماندن این است که تحقیق کنید چه چیزی برای رقبای شما کارا است. تکنیک­های بازاریابی آنها را برای افزایش فروش و حفظ مشتری بیابید.

خاطره انگیز باشید.

به یاد داشته باشید، جوهر برند بیشتر یک احساس است. همچنین می­تواند نگرشی باشد که در بین مشتریان طنین انداز باشد. این احساس یا خلق و خوی معمولاً با عبارت کوتاهی تحریک می­شود که به راحتی قابل یادآوری است. این عبارت باید ماموریت و بیانیه برند شما را خلاصه کند که باید مشتریان را ترغیب کند تا آنچه را که برند شما می­فروشد مشترک شوند.

منحصر بفرد باشید.

چه چیزی برند شما را از رقبا متمایز می­کند؟ جوهره برند شما باید به این سوال برای مشتریان پاسخ دهد به گونه­ای که آگاهی و شناخت برند شما را افزایش دهد. جوهر برند باید یک احساس، فکر یا نگرش آشنا باشد که مشتریان هر زمان که با نام تجاری شما درگیر می‌شوند، به دست می‌آورند – این شناسه ذاتی برند شما خواهد بود. هرچه جوهره برند شما منحصر به فردتر باشد، برند شما باید آشنایی قوی­تری داشته باشد که در نهایت باعث ایجاد اعتماد بین مشتریان شما می­شود.

آن را معنادار کنید.

برای اینکه ماهیت برند شما معنادار باشد، ابتدا باید باورپذیر باشد. به عبارت دیگر، جوهره برند شما باید معتبر باشد. این اصالت باید ارزش‌ها و باورهایی را منعکس کند که شما را به راه‌اندازی برندتان سوق داده است – و در نهایت باید بازتابی باشد که چگونه می‌خواهید زندگی مشتریانتان را با محصول یا خدماتی که می‌فروشید بهتر کنید.

نمونه­‌های جوهره برند

بنابراین بیانیه جوهره برند چیست؟ عبارتیست که احساس، اندیشه یا نگرش ناملموس جوهره برند را برمی­انگیزد.

بیایید نگاهی به چند نمونه از بیانیه‌های جوهره برند بیندازیم:

BMW

“لذت رانندگی.” دو کلمه. BMW از دو کلمه برای فراخوانی فکر، احساس و نگرش استفاده می­کند. “لذت رانندگی” کاری است که مشتری هنگام استفاده از خودروی BMW انجام می­دهد، و همچنین پس از استفاده از محصول، احساس لذت رانندگی می­کند. این بیانیه جوهره برند شرکت را تعریف می­کند و هویت برند آن را تحسین می­کند.

Patagonia

پاتاگونیا، یک شرکت پوشاک و تجهیزات فضای باز با کیفیت بالا و پایدار، با رقابت قابل توجهی از برندهای Northface، Columbia Sportswear، Carhartt و دیگران روبرو است. بنابراین، آنها چه جوهره برند را می­توانند در مشتریان برای تقویت آگاهی و شناخت برند خود به کار گیرند؟ در حالی که ماهیت نام تجاری شرکت به وضوح به عنوان یک شعار تعریف نشده است، اما از طریق عبارت وب سایت آن تعبیه شده است. به عنوان مثال، نوار ناوبری آنها یک پیام است: “خرید، فعالیت، ورزش، داستان”. و دومین نوار ناوبری آنها چنین است: “پاتاگونیا، لباس پوشیده، غذا + نوشیدنی، اقدام کنید.”

Nike

شاید یکی از شناخته­شده­ترین بیانیه­های جوهر برند نایک “فقط انجامش بده” باشد. این شامل همه چیزهایی است که آنها می­خواهند مشتری انجام دهد: خرید و استفاده از محصول آنها. از آنجایی که نایک کالاهای ورزشی می­فروشد، عمل ” فقط انجامش بده” در مورد هر روشی که مشتریان از محصول خود استفاده می­کنند نیز اعمال می­شود. ماهیت نام تجاری نایک در سطوح مختلف با مشتریان طنین انداز می­شود و آن را به یکی از بهترین نمونه­های شعار این شرکت تبدیل کرده است.

Starbucks

” ملاقات من در استارباکس” جوهره برند استارباکس با تمرکز بیشتر بر موقعیت محصول، تقریباً از محصول فراتر می­رود. از آنجایی که استارباکس خود را برای شراکت با سایر مشاغل برای فروش محصولات خود افزایش داده است، از رویکردی مردمی برای بازگرداندن مردم به فروشگاه­های خود استفاده می­کند. این رویکرد جوهره نام تجاری یک تجربه را در استارباکس به فروش می­رساند. “ملاقات من در استارباکس” به معنای درگیر کردن محصول شرکت به روشی منحصر به فرد است که اگر مشتریان محصول خود را در جای دیگری بخرند، به آن دست پیدا نمی­کنند.

بیانیه ماهیت برند خود را ایجاد کنید.

نوشتن یک بیانیه ماهیت برند خوب به معنای تحقیق در مورد آنچه برای مشتریان شما مهم است. با راه حل های تحقیقات بازار، برند خود را توسعه و اصلاح کنید. سپس برند خود را برای نظارت بر عملکرد آن در بازار و در برابر رقبا پیگیری کنید.

شرکت تحقیقات بازاریابی بهینه کاوان کیفیت، یک شرکت معتبر در زمینه تحقیقات بازاریابی و ارزیابی بازار خدمات و محصولات است. این شرکت با استفاده از روش‌های پیشرفته و ابزارهای مدرن، به تحلیل نیازها و تمایلات مشتریان می‌پردازد و به کسب و کارها کمک می‌کند تا خدمات و محصولات خود را بهبود بخشند و رضایت مشتری را افزایش دهند. این شرکت با تیم متخصص و مجرب خود، به ارائه خدماتی با کیفیت و حرفه‌ای در زمینه تحقیقات بازاریابی مشتریان خود می‌پردازد. جهت ارتباط با شماره ۰۲۱۴۳۹۰۴۳۳۲ یا ایمیل info@behinekavan.com تماس حاصل نمایید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


خواسته‌ها و انتظارات مشتریان
 • 16
 • مارس
 • خواسته‌ها و انتظارات مشتریان

  از تئوری تا عمل چگونه باید نیازهای مشتریان را برآورده سازیم؟ مقدمه با گذر از دوره محصول‌گرایی و حرکت به سمت دوره بازارگرایی، ...

  چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟
 • 9
 • آوریل
 • چگونه وضعیت رضایتمندی مشتریان خود را بهبود دهیم؟

  مقدمه در محيط كسب و كار امروزي، رضايتمندي مشتريان يكي از كليدي‌ترين شاخص‌هاي بررسي وضعيت فرآيندهاي سازماني و نيز يكي از عوامل موفقيت ...

  مهندسی خدمات پایدار
 • 14
 • آوریل
 • مهندسی خدمات پایدار

  رویکردی نوین در فرهنگ خدمت‌رسانی مقدمه خدمت یک اقدام یا فعالیتی است که توسط یک شخص یا سازمان به شخص یا سازمان دیگر ...

  برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD
 • 14
 • می
 • برگزاري اولين دوره آموزشی تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD

  اولين دوره آموزشي كوتاه مدت تجزيه و تحليل و سرمایه‌گذاری در بازار CFD، روز شنبه ٢١ ارديبهشت ماه ١٣٩٨ به‌صورت كارگاهی در ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  02143904332

  آدرس

  تهران، خیابان سردار جنگل، بین میرزابابایی و 35 متری گلستان، کوچه شهید بهشتی، ساختمان 66

  پست الکترونیک

  info@behinekavan.com