شاخص تجربه فناوری (TXI) Tech Experience Index

با جدیدترین مطالعه J.D.Power در صنعت خودرو آشنا شوید: شاخص تجربه فناوری (TXI) Tech Experience Index

طی سالهای گذشته مخاطبین صنعت خودرو با دو تحقیق جهانی J.D.Power در ایران آشنا شده اند. حدود یک دهه است تحقیق IQS و APEAL در صنعت خودرو ایران با الگوبرداری از موسسه J.D.Power توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران پیاده سازی و اطلاعات آن در اختیار ذینفعان صنعت و بعضا رسانه ­ها قرار می­ گیرد.

IQS چیست؟

IQS مخفف Initial Quality Study یا مطالعه کیفیت اولیه می ­باشد. در این تحقیق تعداد ایراد مشاهده شده از مشتریان در سه ماهه اول مالکیت خودرو در صد خودرو ثبت و بررسی می­ گردد. به طور مثال زمانی که شاخص IQS یک خودرو ۱۵۰ می ­باشد به این مفهوم است که مشتریان در هر خودرو به طور متوسط ۱.۵ ایراد شناسایی کرده ­اند.

متوسط این شاخص در خودروهای تولید انبوه اقتصادی در سطح جهانی حدود ۱۲۰ بوده، در حالی که ارزیابی ­های مستقل در ایران نشان می ­دهد این شاخص در ایران حدود ۳۵۰ می­ باشد.

شاخص تجربه فناوری (TXI)

پیشرفت فناوری در آینده هرگز به پایان نمی­ رسد. شما کجای کار ایستاده اید؟ به نظر می­رسد این شاخص قرار است به این سوال پاسخ دهد.

همه روزه فناوری­های جدید پیشرفته در حوزه وسایل نقلیه با این امید که انتظارات یا ترجیحات مصرف­ کننده را برآورده کنند، به بازار عرضه می­ شوند. برخی موفق می شوند و برخی خیر.

قابلیت پیش­بینی اینکه عملکرد فناوری­های پیشرفته وسایل نقلیه چگونه مشتری را تحت تأثیر قرار ­دهند، قبل از اینکه بطور گسترده در دسترس قرار گیرند و در زمانی که تنها به عنوان نمونه اولیه هستند، یک مزیت رقابتی برای سبد محصولات خودروسازان است.

بررسی های همه جانبه J.D. Power درباره­ ی “شاخص تجربه فناوری” (TXI) موجب شده این شاخص بتواند مشکلات پیش آمده در تجربه استفاده کاربر از فناوری ­های پیشرفت ه­ای را که برای اولین بار وارد بازار شده ­اند اندازه­ گیری کند. این امر باعث می­ شود خودروسازان قبل از اینکه فناوری به مرحله “دسترسی انبوه” وارد شود این فرصت را داشته باشند به جنبه­ های مشکل ساز بپردازد.

ROI:

باید قبل از تولید انبوه، فناوری­ های جدید را اعمال کنید. این امر باعث می­ شود تا تجربه مشتری از طول عمر، ضمانت مؤثر، رضایت و وفاداری در خرید بهبود یابد.

J.D.Power  به طور روزمره در طراحی محصولات و کیفیت محصولات خودروسازان، شاخص­ های TXI ،IQS و APEAL را طراحی می­ کند تا بتواند به موقع ­ترین بازخورد و احساسات مصرف کننده را بدست آورد.

 • TXI معیار موفقیت در فناوری­ های پیشرفته است (Tech Experience Index).
 • APEAL معیار تجربیات در زمینه طراحی خودرو، محتوا، چیدمان و عملکرد است. (Automotive Performance, Execution and Layout)
 • IQS معیار کیفیت خودروهای جدید است. (Initial Quality Study)
شاخص تجربه فناوری

شاخص تجربه فناوری

روش شناسی TXI:

صاحبان خودروهایی که دارای پیشرفته­ ترین فناوری­های سال ۲۰۲۰ هستند ۹۰ روز پس از خرید خودرو، مورد بررسی قرار گرفتند.

فناوری­ ها بر اساس سطح پیشرفت، نوآوری و تغییر در محتوای وسایل نقلیه اولویت بندی می ­شوند تا اطمینان حاصل شود که همه پاسخ دهندگان، به سؤالات مربوط به پیشرفته­ ترین فناوری خود پاسخ می­ دهند.

ذی­نفعان تحقیق TXI چه کسانی هستند:

واحدهای عملکردی زیر در سازمان یک خودروساز از نتایج بدست آمده از TXI بهره می­ برد:

•(Human Machine Interface) HMI

 • واحد کیفیت
 • واحد تجربه ­ی مشتری
 • واحد توسعه
 • تیم اتصال خودرویی
 • واحد برنامه ­ریزی محصول
 • واحد عملیات خرده فروشی
 • واحد بازاریابی
جوایز J.D.Power در مطالعه TXI:

جوایز شرکت J.D. Power به بهترین وسیله نقلیه با فناوری خاص و به برندهایی که خلاقانه تر هستند، اهدا می ­شود. این جوایز به دو دسته زیر تقسیم بندی می­ گردد:

 • جوایز فناوری پیشرفته TXI- از فناوری پیشرفته­ ای که در میان اقدامات مختلفی از جمله عملکرد و تجربه کاربر در سطح خودرو برای بخش­ های پریمیوم و تولید انبوه به خوبی اجرا شده است، تجلیل می­ شود.
 • جایزه نوآوری – TXI از فناوری پیشرفته در سطح برند برای بخش های پریمیوم و بازار انبوه در دو بعد – عمق بازار و برتری در اجرا- تجلیل می­ شود.
خروجی های تحقیق TXI:

خروجی­ های این مطالعه امکان دسترسی به اطلاعات زیر را برای مشتری فراهم می­ کند:

 • فایل داده Minitab یا SPSS
 • خلاصه گزارش صنعت
 • گزارش تجزیه و تحلیل سفارشی خودرو به مشتری
 • فایل پاسخ دهنده مبتنی بر VIN

تهیه شده توسط تیم تحقیق و پژوهش شرکت خدمات مهندسی بهینه کاوان کیفیت

نوشته‌های پیشین
محبوب ترین اپلیکیشن‌های موبایل در دنیا
نوشته‌ی بعدی
رضایت مشتریان از تلفن همراه (موبایل) در آمریکا بر اساس گزارش ACSI

۱ دیدگاه. ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

5 × دو =

فهرست