نتایج مطالعه کیفیت اولیه محصول (IQS) محصولات بازار خودرو آمریکا در سال ۲۰۲۰

مطالعه کیفیت اولیه محصول (IQS) سالهاست در سطح جهانی توسط موسسه J.D.Power انجام می­ شود.

به طور ساده IQS تعداد ایراد مشاهده شده در ۱۰۰ خودرو طی ۹۰ روز اول مالکیت خودرو می­ باشد که توسط مشتری عنوان می­ گردد.

این تحقیق مرتبط با بازار آمریکا بوده و به طور خاص طراحی مجدد گردیده تا علاوه بر ایرادات معمول اندازه­ گیری دقیقی در خصوص ایرادات آپشن­ هایی که از دیدگاه مشتری جواب نداده و یا استفاده از آن مشکل می­ باشد را شناسایی نماید.

در مورد این تحقیق “دیو سارجنت” معاون کیفیت خودرو J.D.Pwer می­ گوید:

“مطالعه کیفیت اولیه محصول معیار صنعت برای ارزیابی کیفیت خودروهای جدید است و سال به سال، خودروسازان بینش­ هایی را که از مشتریان در این تحقیق می ­آموزند اعمال کرده تا تغییراتی مثبت ایجاد نمایند.

در سال جاری، تحقیق باز طراحی شده و سئوالات بیشتری از مشتری پرسیده می­ شود که به مالکان اجازه می­ دهد مشکلاتی را که تجربه کرده­ اند بهتر بیان کنند؛ بنابراین افت نتایج به دلیل باز طراحی مدل ارزیابی می­ باشد.”

این مطالعه در حال حاضر در ۳۴ سالگی خود قرار داشته و به تعداد مشکلات تجربه شده توسط مالکان در هر ۱۰۰ خودرو (PP100) می­ پردازد که طبیعتاً نمره پایین­تر نشانه کیفیت بالاتر است.

موارد ذیل نتایج کلیدی تحقیق سال ۲۰۲۰ است.

۱) بیشتر برندهای داخلی آمریکا بالاتر از میانگین هستند:

هفت برند آمریکایی شامل داج (PP100 136)، شورولت (PP100 141)، رم (PP100 141)، بیوک (PP100 150)، جی ام سی (PP100 151)، جیپ (PP100 155) و کادیلاک (PP100 162) عملکردی بهتر از میانگین صنعت که عدد ۱۶۶ است داشته اند.

این بهترین عملکرد خودروسازان دیترویت طی سنوات اخیر در قیاس با خودروهای داخلی بوده است.

۲) بیشتر برندهای برتر (Premium) زیر میانگین هستند:

در دهه­ های گذشته برندهای اقتصادی و تولید انبوه نسبت به برندهای برتر به میزان بیشتری بهبود یافته­ اند و این روند در سال ۲۰۲۰ نیز ادامه دارد.

برندهای برتر عموماً خودروها با فناوری پیچیده ­تری تجهیز می­ کنند که می­ تواند موجب بروز ایرادات برای برخی صاحبان خودرو شود.

جنسیس (PP100 142)، لکسوس (PP100 159) و کادیلاک (PP100 162) تنها برندهای برتری هستند که عملکرد بهتر از میانگین صنعت داشته ­اند.

۳) برندهای ژاپنی موفق در باز پس گیری جای پای خود نشدند:

بیشتر برندهای ژاپنی به همان سرعتی که رقبا در حال بهبود بوده­ اند نتوانسته­ اند رشد کنند و همچنان برندهای داخلی بازار آمریکا و برندهای کره­ای را دنبال می­ کنند. میتسوبیشی (PP100 148)، لکسوس (PP100 159) و نیسان (PP100 161) تنها برندهای ژاپنی هستند که بالاتر از میانگین صنعت رتبه بندی شده ­اند.

“ادوادوز دمینگ” می گوید: “کیفیت آن است که الزامات مشتریان را شناسایی و آنها را راضی کنید” و خودروسازان ژاپنی در سنوات گذشته برای مدتی در این کار برتری پیدا کردند. اما در سال ­های اخیر برخی خودروسازان با درک بهتر آنکه امروزه کیفیت چه معنایی برای مشتریان دارد از آنان پیشی گرفته­ اند.

۴) تسلا برای اولین بار ارزیابی می­ شود:

تسلا امتیاز کیفیت اولیه (PP100 250) را دریافت کرده است.

این خودرو ساز به طور رسمی در میان برندهای دیگر در این مطالعه رتبه­ بندی نمی­ گردد زیرا معیارهای رتبه­ بندی را برآورده نمی­ کند.

داگ بتس رئیس دپارتمان خودروسازی J.D.Power می­گوید:

“برخلاف دیگر تولید کنندگان تسلا به ما اجازه مصاحبه با صاحبان خودرو تسلا در ۱۵ ایالت را نمی ­دهد. با این حال ما توانسته­ ایم یک نمونه با اندازه کافی جهت نظرسنجی در ۳۵ ایالت دیگر جمع آوری کرده و بر آن مبنا امتیاز تسلا را محاسبه کنیم.”

۵) Infotainment پر ایرادترین دسته IQS:

تقریباً ۲۵% تمام مشکلات عنوان شده از سوی مشتریان مربوط به دسته Infotainment می­ باشد.

بیشترین شکایات شامل “تکنولوژِی تشخیص صدا”، “اتصال خودکار اندروید اوتو و اپل کار پلی به سیستم خودرو”، صفحه نمایش لمسی”، “سیستم ناوبری داخلی” و “اتصال بلوتوث” است.

۶) شورلت سونیک بالاترین امتیاز را اخذ نمود:

شورلت سونیک با امتیاز (PP100 103) در مطالعه کیفیت اولیه سال ۲۰۲۰ بازار خودرو آمریکا بهترین عملکرد کیفی را داشته است. مطالعه کیفیت اولیه محصول J.D.Power دیدگاه کلی از تجربه مشتریان در خصوص کیفیت ادراک شده اولیه ارائه می ­دهد. مطالعه کیفیت اولیه محصول در بازار آمریکا در سال ۲۰۲۰ بر اساس پاسخ­ های ۸۷۲۸۲ خریدار که در ۹۰ روز اولیه مالکیت خودرو استحصال شده است.

داده­ های این تحقیق از فوریه تا می ۲۰۲۰ جمع آوری گردیده است.

در نمودار زیر رتبه بندی خودروهای ارزیابی شده در این تحقیق ارائه گردیده است:

IQS

مقاله نتایج مطالعه کیفیت اولیه محصول (IQS) محصولات بازار خودرو آمریکا در سال ۲۰۲۰ تهیه شده توسط تیم تحقیق و پژوهش شرکت خدمات مهندسی بهینه کاوان کیفیت

نوشته‌های پیشین
اهمیت بیشتر تحقیقات بازار در عصر همه گیری کرونا
نوشته‌ی بعدی
همه چیز درباره گروه کانون (Focus Group)

۲ دیدگاه. ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

چهار × 1 =

فهرست