اثربخشی تبلیغات 

بازاريابي، برخلاف تصور برخي از مردم نمي‌تواند فقط به معني كوشش­‌هاي مقطعي و كوتاه مدت براي فروش اجناس و كالاهاي فروش نرفته يا بنجل تلقي گردد.

فيليپ كاتلر آميخته بازاريابي را مجموعه‌­اي از متغيرهاي قابل كنترل بازاريابي مي‌داند كه شركت آن­‌ها را براي پاسخگويي به بازار هدف در هم مي­ريزد.

آميخته بازاريابي براي اولين بار در دهه ۱۹۵۰ به وسيله نيل بوردن معرفي شد و به ۴P معروف گشت.

۴P مخفف واژه هاي محصول، قيمت، مکان و ترفیع (توزیع) مي­‌باشد.

تبليغات يكي از اجزاي چهارمين عنصر آميخته بازاريابي است كه با تاثیر بر مخاطب، به تغییر نگرش، انگیزش، دانش و رفتار او می‌­انجامد.

در حقیقت این مبحث، نوعي روش ارتباط جمعي است كه از طريق آن اطلاعاتي درباره كالا يا خدمات، به صورت غير حضوري به مشتريان ارائه مي­‌گردد و عموماً از رسانه‌­هايي مانند: تلويزيون، راديو، اينترنت و مطبوعات نوشتاري استفاده مي‌گردد.

اما در اين ميان تبليغي اثر بخش است كه بتواند توجه مخاطب را جلب كرده، تأثيري خاطره انگيز داشته باشد و مخاطبان را براي خريد تحريك نموده و دريافت حسي مخاطب را بيدار نمايد.

نتايج اين ارزيابي‌ها، به شناسايي نقاط قوت و ضعف تبليغات كمك شاياني مي‌كند.

امروزه ديگر هيچ كس از اهميت درك تبليغات در امر بازرگاني خود را بي‌نياز نمي‌داند، اگر تبليغات در كوتاه مدت به حفظ سهم فروش در بازارها كمك مي‌كند، در بلند مدت با ايجاد عادت در مشتري همراه خواهد بود.

با بررسي اثربخشی تبلیغات سازمان­‌ها مي­­­‌توانند در برنامه­‌ريزي بودجه تبليغاتي، شكل و محتواي پيام­‌ها و كانال‌هاي ارتباطي تغييراتي موثر براي بهبود نگرش مشتريان و افزايش سهم بازار ايجاد نمايند.

از طرف ديگر تبليغات موجب ترغيب مشتريان براي توصيه‌هاي مثبت به دوستان و آشنايان مي‌شود.